×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
מה אפשר לעשות בכל אותם מקרים שבהם הגרוש, מסיבותיו הוא, אינו ממלא אחר הסדרי השהות שנקבעו באופן קבוע? הכירי את הכלים המשפטיים שעומדים לרשותך...
אי עמידה בזמני שהות: הגרוש לא עומד בהסכם, מה אפשר לעשות?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו
ייעוץ משפטי על משמורת ילדים
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו

הגרוש מפר את זמני השהות שנקבעו ביניכם?

      28/10/2020 09:54

הגרוש לא ממלא אחר הוראות הסכם הגירושין ככל שהדבר נוגע להסדרי השהות שקבעתם. מה ניתן לעשות? אילו כלים עומדים לרשותך על מנת לאכוף את תנאי ההסכם? בסקירה החשובה שלפניך נסביר איך אפשר להתמודד מול הפרות חוזרות ונשנות של הסדרי שהות מצד הגרוש.

הסדרי השהייה או הסדרי הראיה, נועדו לקבוע את הזמנים שבהם ההורה שאינו מחזיק במשמורת הקבועה על הילדים נפגש עם הילדים ושוהה עמם, וזאת על מנת לשמור על רציפות הקשר ביניהם.

מאחר שברוב במקרים המשמורת היחידנית על הילדים נמסרת לידי האם, אזי כפועל יוצא מכך גם הסדרי השהייה נקבעים לרוב לגבי זמני השהות של האב עם הילדים.

רבות כבר נכתב על חשיבות שמירת הקשר בין הילדים הקטינים להוריהם בכל הקשור להתפתחותם התקינה והמאוזנת, ועל הנזקים הכבדים שעלולים להיגרם להם כתוצאה מאי שמירת קשר זה.

מכאן גם נובעת החשיבות הרבה לקיומם הסדיר והשוטף של הסדרי השהייה עם הילדים ואכיפתם בפועל. ואכן, ברוב המקרים, גם לאב עצמו חשוב לשמור על קשר עם ילדיו, כך שרוב האבות בדרך כלל מקפידים לקיים אחר זמני השהות באופן כזה או אחר.

אולם, למרבה הצער, ישנם גם אבות שלא מקפידים על קיום הסדרי השהייה, מכל מיני סיבות, לרבות בשל רצון לפגוע באם, וזאת למרות שהקורבן הישיר להפרת הסדרי השהייה הנם כמובן, הילדים עצמם ועל לא עוול בכפם.

מה ניתן לעשות כשהגרוש מפר הסדרי שהות?

כאשר מדובר בהפרת הסדרי שהות חשוב בתחילה להבדיל בין מקרים בודדים של הפרת הסדרי השהייה, אשר נגרמים עקב אילוצים אישיים של האב, כגון נסיעה לחו"ל, מילואים, בעיות בריאות, וכדומה, לבין מצב שבו הפרת הסדרי השהייה נעשית דרך קבע ולכאורה באופן מכוון.

כאשר מדובר במקרים בודדים של הפרת הסדרי שהייה שנכפים על האב עקב אילוצים אישיים, מן הראוי לגלות הבנה כלפיהם, במיוחד במידה שהאב פונה לאם מבעוד מועד ומסביר לה את נסיבות המקרה.

אולם, שונה המצב כאשר מדובר בהתנהלות קבועה של האב, כך שהוא מפר בתדירות גבוהה או באופן רצוף את הסדרי השהייה וזאת ללא כל התחשבות בילדים שמצפים לבואו ומתאכזבים קשות בכל פעם שהוא אינו מגיע, וכן ללא התחשבות באם שנאלצת עקב כך לבטל את התוכניות האישיות שלה או להתארגן נואשות לסידורי שמירה על הילדים 'בדקה ה-90'.

במצב כזה רצוי לפנות ולשכור עורך דין מנוסה ובאמצעותו לפנות לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני בבקשה להטיל על הגרוש סנקציות שונות, מתוך תקווה שהן יגרמו לו לשנות את אופן התנהלותו ולכבד כראוי את הוראות הסכם הגירושין בכל הקשור להסדרי השהייה.

סנקציות שניתן להטיל על גרוש שמפר הסדרי שהות

הסנקציות העיקריות שניתן להטיל על גרוש שמפר את הסדרי השהייה הנן סנקציות כלכליות, כלומר, סנקציות שכרוכות בתשלום כספים על ידי האב, מתוך מחשבה שהפגיעה בכיסו תשמש כזרז שיגרום לו לחדול מהפרת ההסדרים הללו.

הסנקציות הכלכליות כוללות בין היתר, הטלת קנסות על הגרוש בגין כל הפרה בודדת של הסדרי שהייה. סכומי הקנסות הללו יכולים לנוע בין סך של 350 ₪ לסך של 1,500 ₪, כך שבחישוב חודשי מצטבר הם עשויים להאמיר לסכומים גבוהים בהחלט.

בנוסף, ניתן להטיל על הגרוש תשלום דמי טיפול וזאת במקרה שבו עקב הפרת הסדרי השהייה על ידו האם נאלצה לשמור בעצמה על הילדים או לדאוג להם לסידור מתאים ועקב כך נגרמו לה הוצאות ונזקים כספיים.

נזקים אלו יכולים להתבטא באובדן שעות עבודה של האם ואף בפגיעה ביכולת שלה לפתח את הקריירה שלה ולהתקדם בה בשל הצורך לקצץ בשעות עבודתה או לצאת מוקדם מהעבודה כדי לטפל בילדים. בנוסף נזקים אלו יכולים להתבטא גם בעלות העסקת בייבי סיטר או מטפלת, ובהשקעה הכרוכה באיתור בייבי סיטר או מטפלת מקצועיות ומהימנות.

סנקציה נוספת שניתן להטיל על האב הנה הגדלת סכום המזונות שעליו לשלם. ככלל, ניתן לשנות את סכום המזונות שנקבע בהסכם או בפסק דין בכל מקרה שחל בו שינוי נסיבות מהותי שמצדיק זאת. בהתאם לכלל זה, נקבע בפסיקה שהפרת הסדרי שהייה יכולה להיחשב כשינוי נסיבות מהותי שמצדיק את הגדלת סכום המזונות.

כאשר מדובר במקרים חמורים במיוחד של הפרת הסדרי שהות עד כדי נטישת הילדים, בית המשפט יכול אף לחייב את האב לשלם פיצויים לילדיו בשל הנזקים שנגרמים להם עקב הפרת הסדרי הראיה על ידו. כך נקבע על ידי בית המשפט העליון בתיק ע"א 2034/98 אמין נ' אמין.

במידה שהסנקציות הכלכליות אינן מועילות, והגרוש ממשיך להפר את הסדרי השהייה, ניתן לפנות לבית המשפט בבקשה לשנות את הסדרי השהות ולצמצם אותם.

אמנם, צמצום זה לא בדיוק יסייע לאכיפת הסדרי שהייה, אולם הוא לפחות יקטין את האכזבה הרבה ועוגמת הנפש שנגרמת לילדים בכל פעם שהם מצפים לבואו של אביהם ומגלים בדיעבד שהוא שוב לא הגיע.

עוד בנושא: חידוש הסדרי שהות בזמן קורונה באמצעות אפליקציית ZOOM

קרא עוד
שייך לנושא:   משמורת ילדים   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (4)
4 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון