×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
הכירו את הדרך המהירה והחוקית לפניה לבית המשפט לצורך הפחתת תשלומי המזונות לאישה...
הפחתת מזונות אישה - איך עושים את זה מהר וחוקי?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו
ייעוץ משפטי בנושא מזונות
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו

הדרך להפחתת מזונות אישה

      15/02/2018 11:28

משלם לגרושתך מזונות? ישנן כמה דרכים חוקיות לצורך פניה לבית המשפט בבקשה להפחתת תשלום המזונות לאישה או הפסקת התשלומים לחלוטין.

תשלום מזונות האישה על פי ההלכה הינו תשלום שנועד להבטיח את קיום האשה ומימון צרכי מחייתה במהלך תקופת פרידת בני הזוג ובטרם ניתן הגט.

על פי ההלכה היהודית, אחת החובות העיקריות שיש לבעל כלפי אשתו הינה לשאת במזונותיה, דהיינו, לפרנסה ולממן את כל צרכיה. חובה זו מוטלת על הבעל כל עוד הם נשואים ועד למתן הגט. לפיכך, חובה זו מוטלת על הבעל גם במהלך תקופת הפרידה ועד לגירושים בפועל.

יחד עם זאת, ההלכה איננה מחייבת את הבעל לשלם לאישה מזונות לאחר הגירושים. לפיכך ניתן לפסק מזונות גרושה רק בהסכמת הבעל, וזאת במסגרת הסכם יחסי ממון או הסכם גירושין.

סכום מזונות האשה נקבע בהתאם למצבם הכלכלי של שני בני הזוג, וכן באופן שישמור את רמת החיים של האשה בתקופת הנישואים שלפני הפרידה, וזאת גם אם היא באה מרקע כלכלי נמוך יותר.

סכום זה אמור לכסות את כל צרכי האישה לרבות מזון, ביגוד והנעלה, הוצאות מגורים, הוצאות רכב, צרכים נשיים וקוסמטיים וכל שאר ההוצאות שהאישה הוציאה בתקופת הנישואים.

יחד עם זאת, במידה והאישה עובדת ומשתכרת למחייתה באופן שמספיק דיו לכיסוי צרכיה, זכאי הבעל לטעון כי "מעשה ידיה יהיו תחת מזונותיה". כלומר שהכנסתה מעבודתה תפטור אותו מתשלום מזונותיה.

ברם, אם הכנסתה של האישה אינה מספקת לכיסוי צרכיה יהא עדיין על הבעל לשלם לה השלמת מזונות.

מאחר שהחיים הנם דינאמיים כך גם צרכי האישה שעבורם משולמים מזונותיה יכולים אף הם להשתנות מעת לעת.

בהתאם לכך, סכום מזונות האישה אשר נקבע במסגרת פסק הדין או במסגרת הסכם הגירושין שקיבל תוקף של פסק דין, איננו סכום סופי ומוחלט שלא ניתן לשנותו.

המדובר בסכום שניתן להעלותו או להורידו בכל עת, אם כי בכפוף לתנאי העיקרי לפיו נגרם שינוי נסיבות מהותי וכבד משקל אשר מצדיק את השינוי בסכום המזונות שישולם לאישה.

הפרוצדורה לצורך הפחתת מזונות אישה

גרוש אשר מעוניין להפחית את סכום מזונות האישה המוטל עליו, צריך להגיש תביעה להפחתת המזונות בפני בית המשפט לענייני משפחה או בפני בית הדין הרבני, אשר במסגרתו נקבע סכום מזונות המקורי.

כמובן שאת הבקשה המסודרת ראוי להגיש אך ורק באמצעות עורך דין המתמחה בדיני משפחה, שכן ניסיון לצלוח את ההליך לבד וללא ייצוג משפטי סביר שיכשל.

במסגרת התביעה על הגרוש להוכיח את קיומם של שלושת התנאים המצטברים הבאים, וזאת כפי שנקבע בהליך ע"א 442/83 קם נ' קם:

  • נגרם שינוי מהותי לרעה בנסיבות, להבדיל משינוי של מה בכך, ואשר בגינו לא יהיה זה צודק להשאיר את פסק הדין על כנו.
  • הצדדים השאירו פתח במפורש או מכללא לשינוי בנסיבות. ישנם מקרים בהם הבעל מתחייב במסגרת הסכם גירושין שלא לתבוע בעתיד את הפחתת דמי המזונות. ברם, התחייבות זו אינה מונעת מן הבעל להגיש תביעה כזו, אלא שאז יהיה עליו לעמוד בנטל הוכחה כבד יותר.
  • הבעל פועל בתום לב. כלומר, אין המדובר בניסיון להציג מצג שווא אשר אינו משקף את המציאות כפי שהיא וזאת על מנת לנקום באשה וכדומה.

לגבי השינוי המהותי, על הבעל להוכיח כי המדובר בשינוי משמעותי, מתמשך ובלתי צפוי. כלומר, שהמדובר בשינוי שלא ניתן היה לצפותו בעת מתן פסק הדין. כמו כן, השינוי צריך לרדת לשורשו של אחד מהמרכיבים הבאים: עצם החיוב במזונות, סכום החיוב, יכולת הבעל, יכולת האשה וצרכי האשה.

דוגמא לשינוי מהותי הינו שינוי מהותי במצבו הכלכלי או הרפואי של הגרוש, כאשר בכל מקרה יש להוכיח את השינוי המהותי בפני הערכאה הדיונית באמצעות ראיות מוצקות וכבדות משקל.

כאשר מדובר בשינוי לרעה במצב הכלכלי עקב פיטורים או התפטרות של הגרוש, בית המשפט יבדוק האם הדבר נעשה כדי להשתמט מתשלום המזונות, וכן מהם סיכויי של הגרוש למצוא עבודה בהקדם.

למשל, במידה והמדובר בגבר צעיר ו/או בעל מקצוע מבוקש, שסיכוייו למצוא עבודה גבוהים בהרבה משל גבר מבוגר ו/או בעל מקצוע שאין לו ביקוש, סביר שבקשתו להפחית את התשלומים לא תתקבל.

בכל מקרה יהיה על הגרוש להוכיח כדבעי את השינוי לרעה במצבו הכלכלי, ולהציג בפני בית המשפט תדפיסי חשבונות בנק, צווי עיקול, מכתבים מנושים, תלושי משכורת וכל ראיה חד משמעית אחרת שתסייע לתמיכה בבקשה להפחתת המזונות.

כאשר מדובר בשינוי לרעה במצבו הבריאותי של הגרוש, עליו להציג מסמכים רפואיים מתאימים, לרבות חוות דעת של מומחה המעידה על פגיעה ביכולתו להתפרנס וכיו"ב.

דוגמא נוספות לעילה המצדיקה הפחתת מזונות אישה הינן כאשר הכנסותיה גדלו באופן משמעותי, לדוגמא כאשר אישה שלא עבדה, החלה לעבוד ולקבל שכר יפה, או כאשר היא החלה לקבל תמיכה נדיבה מהוריה וכדומה. או כאשר האישה נישאה בשנית לבן זוג שהינו אמיד במיוחד.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   מזונות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון