×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
הכירו את הדרך החוקית לאישור הסכם ממון בין בני זוג חד מיניים בבית המשפט לענייני משפחה...
אישור הסכם ממון בין בני זוג בני אותו המין בבית המשפט לענייני משפחה
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הסכם ממון יבטיח לך שקט נפשי ובטחון כלכלי לאורך שנים: פנו אלינו
הסכם ממון מנוסח ע"י עו"ד מקצועי
הסכם ממון יבטיח לך שקט נפשי ובטחון כלכלי לאורך שנים: פנו אלינו

אישור הסכם ממון בין בני זוג מאותו המין

      14/09/2016 12:32

במסגרת ההכרה הולכת וגוברת בשנים האחרונות בכל הקשור לזכויות החד מיניים בארץ בכלל ולמתן זכויות לבני זוג מאותו המין בפרט, התעוררה השאלה האם ניתן לאשר הסכם ממון גם בין בני זוג מאותו המין, כאמור בסעיף 2 לחוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973.

התשובה שניתנה לכך בפסיקה הנה חיובית. כלומר, ניתן לאשר גם הסכם ממון בין בני זוג מאותו המין.

עם זאת יובהר כי ניתן לאשר הסכם ממון בין בני זוג חד מיניים רק באמצעות בית המשפט לענייני משפחה, בעוד שבית הדין הרבני יסרב לכך בכל תוקף, מטעמים מובנים.

תחילה יובהר כי מבחינה משפטית, מעמדו של הסכם הממון בין בני זוג מאותו המין הנו למעשה כשל הסכם ממון בין ידועים בציבור.

על מנת ששני בני הזוג מאותו המין יוכרו כבעלי סטטוס של ידועים בציבור עליהם לקיים את שני התנאים המצטברים שנקבעו לשם כך בפסיקה ואשר כוללים ניהול משק בית משותף וקיום חיי אישות אינטימיים.

עוד יובהר כי ככלל ולהבדיל מהסכם ממון רגיל שבין בני זוג נשואים, אין צורך לאשר בבית המשפט הסכם ממון בין ידועים בציבור על מנת שההסכם ייכנס לתוקף אלא ההסכם נכנס לתוקף מייד עם חתימתו על ידי הצדדים.

יחד עם זאת, במידה והידועים בציבור מעוניינים לחזק את תוקפו של הסכם הממון ביניהם הם יכולים לאשרו באמצעות בית המשפט לענייני משפחה וזאת בעקבות ההתפתחות שחלה בפסיקה בעניין זה.

ההלכה הראשונה בעניין זה נקבעה במסגרת פסק הדין אשר ניתן בהליך ע"א 640/82 כהן נ' היועץ המשפטי לממשלה בו קבע בית המשפט העליון כי הוראות חוק יחסי ממון חלות רק על בני זוג נשואים ולכן לא ניתן לאשר הסכם ממון בין ידועים בציבור.

אולם, במסגרת הליך רע"א 6854/00 היועמ"ש לממשלה נ' זמר שינה בית המשפט העליון את ההלכה בעניין זה, בקובעו כי ההוראות שבחוק בית המשפט לענייני משפחה וההוראות שבחוק יחסי ממון משלימות זו את זו ועל כן בית המשפט לענייני משפחה מוסמך לאשר גם הסכם ממון בין ידועים בציבור.

זאת, מכח סעיף 3(ג) לחוק בית המשפט לענייני משפחה אשר קובע כי כל עניין שלגביו נתונה לבית המשפט לענייני משפחה סמכות לפי חוק זה, כולל גם אישור הסכם בקשר אליו ומתן תוקף של פסק דין להסכם וזאת גם אם אין תובענה תלויה ועומדת לגבי אותו ההסכם באותה השעה.

בעקבות פסק הדין בתיק זמר החלו בתי המשפט לענייני משפחה לאשר עוד ועוד הסכמים בין ידועים בציבור ובהמשך לכך הם אף החלו לאשר הסכמי ממון גם בין ידועים בציבור שהנם בני אותו מין מכח סעיף 3(ג) לחוק בית המשפט לענייני משפחה.

כך, לדוגמא, במסגרת הליך תמ"ש (ת"א) 3140/03 ר.א. ו-ל.מ.פ. אושר הסכם בין בני זוג הומוסקסואליים בנימוק שהמונח בן זוג כולל גם בן זוג מאותו המין ולאו דווקא רק בן זוג שהנו בן המין האחר.

במסגרת הליך תמ"ש (ב"ש) 8510/01 א' ו-ג' אושר הסכם ממון בין בנות זוג לסביות בנימוק שהגדרת המונח בן משפחה איננה מכוונת רק לבני זוג בני מין שונה.

במסגרת הליך תמ"ש (ת"א) 6960/03 ק. צ. ו-י.מ אושר הסכם ממון בין בני זוג מאותו מין, החיים יחד כמשפחה ומנהלים משק בית משותף מזה כ-19 שנים כאשר איש מהם אינו נשוי לאחר.

ההסכם כלל הסדרי רכוש בעת החיים המשותפים ולעת פרידה או מוות וגידול שני תאומים אשר נולדו לאחד מהם מאישה אחרת והם שותפים מלאים לגידולם וסיפוק צרכיהם.

במסגרת הליך תמ"ש (ת"א) 47720/06 מ.ש.א. ו-נ.א.א. ק. צ. ו-י.מ. אישר כבוד השופט שטארק הסכם ממון בין בנות זוג לסביות.

במסגרת פסק דינו סקר השופט את התפתחות הפסיקה בארה"ב ובארץ בעניין מתן שוויון הזכויות לבני זוג חד מיניים והגיע למסקנה כי בדומה לארה"ב, גם מדינת ישראל פוסעת לכיוון של הכרה בשוויוניות זו.

ראשיתה של הכרה זו מתבטאת ביסודה בחקיקת חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, אשר מגן על כבודו של האדם באשר הוא ובאשר נטיותיו המיניות ובפרשנות בית המשפט העליון אשר מפרש את חוק יסוד זה כחוק אשר מעניק, בין היתר, גם שוויוניות לחד מיניים בפני הרשויות.

כך, לדוגמא, במסגרת הליך ע"א 10280/01 רוס חקק ואח' נגד היועץ המשפטי לממשלה אישר בית משפט העליון את האפשרות של אימוץ ילדים על ידי זוג חד מיני.

במסגרת בג"צ 721/94 אל על נתיבי אוויר לישראל נ' דנילוביץ קבע בית משפט העליון קיום זכויות בירושות והטבות הניתנות לבן זוגו של עובד אל-על לבן זוגו ואילו במסגרת בג"צ 3045/05 יוסי בן ארי נ' מנהל האוכלוסין הורה בית המשפט העליון למשרד הפנים לרשום כנשואים שני בני זוג חד מיניים שנישאו זה לזה בקנדה.

בהתאם לכך קבע בית המשפט כי כלל השיוויון בפני הרשויות, חל גם על בני זוג חד מיניים שמבקשים לאשר הסכם ממון ועל כן הוא נעתר לבקשה לאישור הסכם הממון בין בנות הזוג הלסביות שהונחה בפניו.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   הסכמי ממון   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (3) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 3 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון