×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
האם יש לכם הסכם טרום נישואים? ניסוח הסכם שכזה בימים שלפני הנישואים יבטיח לכם שקט נפשי וכלכלי...
הסכם טרום נישואים לשקט הנפשי ולבטחון כללי בזוגיות ולאחריה
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הסכם ממון יבטיח לך שקט נפשי ובטחון כלכלי לאורך שנים: פנו אלינו
הסכם ממון מנוסח ע"י עו"ד מקצועי
הסכם ממון יבטיח לך שקט נפשי ובטחון כלכלי לאורך שנים: פנו אלינו

יש לכם הסכם טרום נישואים?

      17/09/2017 14:00

הסכם טרום נישואים הנו הסכם חשוב אשר נערך בין בני זוג לפני נישואיהם בכפוף להחלטה משותפת. באנגלית נהוג לכנות הסכם זה Prenuptial Agreements או בקיצור Prenup.

הסכם טרום הנישואים עוסק בעיקרו בהסדר חלוקת הרכוש בין בני זוג בעת הגירושים, באופן אשר שונה מחלוקת הרכוש על פי הדין. כמובן שאת ההסכם רצוי וראוי לנסח באמצעות עורך דין מנוסה ומיומן בתחום דיני המשפחה.

על פי הדין בארץ, חלוקת הרכוש יכולה להתבצע בהתאם להסדר איזון המשאבים, שהינו הסדר הקבוע בחוק יחסי ממון בין בני זוג, אשר חל על בני זוג שנישאו לאחר יום 1.1.1974, או בהתאם להלכת השיתוף, שהנה הלכה פרי הפסיקה, אשר חלה על בני זוג שנישאו לפני יום 1.1.1974.

לשתי השיטות הללו ישנו עקרון חלוקת רכוש דומה, ולפיו יש לחלק את נכסי בני הזוג באופן שיוויוני, ללא תלות בשאלה למי מבני הזוג הנכס שייך באופן פרטי ועל שם מי הוא נרשם. יחד עם זאת, קיימים נכסים פרטיים אותם אין להכליל ברכוש המשותף, כגון נכסים שנצברו לפני הנישואים או התקבלו במתנה או בירושה במהלך הנישואים.

אולם, בנסיבות מסויימות ניתן להכליל גם נכסים אלו ברכוש המשותף המיועד לחלוקה וזאת במידה והוכחה לגביהם כוונה ליצור שיתוף מצד בן הזוג שהינו הבעלים הפרטי שלהם.

לפיכך, במידה ובני הזוג מעוניינים להגיע כבר לפני הנישואים להסכמות לגבי הסדר אופן חלוקת הרכוש ביניהם אשר יהיה שונה מההסדר הקבוע בדין, עליהם לערוך הסכם טרום נישואים. יחד עם זאת, יובהר כי אין מניעה לערוך הסכם כזה גם לאחר הנישואים.

מטרת הסכם טרום הנישואים הנה איפוא, להגן על רכושם האישי והפרטי של בני הזוג ולקבוע ביניהם מראש חלוקה מוסכמת של הרכוש במקרה של גירושין. הסכם זה מבטיח מניעת מאבקים מיותרים בעת הליך הגירושין וכן קיצור הליך זה באופן משמעותי.

הצורך להגן על הרכוש הפרטי של בני הזוג במסגרת הסכם טרום הנישואים יכול להתעורר בכל מיני נסיבות. למשל כאשר אחד מבני הזוג הינו אמיד ובעל נכסים רבים יותר משל בן הזוג השני. או כאשר אחד מבני הזוג עומד לקבל מהוריו סיוע כספי לצורך רכישת דירה או לרשת דירה מהוריו, בעוד שהוריו מעוניינים להבטיח כי במקרה של גירושין כספם לא יעבור לבן הזוג ממנו מתגרש בנם.

דוגמא רלוונטית נוספת מתרחשת כאשר מדובר בנישואים שניים או בגיל מבוגר יחסית, כך שבני הזוג כבר צברו לעצמם בנפרד נכסים רבים, אותם הם מעוניינים להוריש לילדיהם מנישואיהם הקודמים ולא לחלוק עם בן הזוג ממנו הם מתגרשים.

על מנת להגן כראוי על הזכויות הרכושיות של בני הזוג בעת הגירושים, חשוב לכלול בהסכם טרום הנישואים את הסעיפים הבאים:

  • סעיף אשר מגדיר באופן מפורט את הנכסים שייכללו ברכוש המשותף, הנכסים שיוחרגו ממנו ומה יהיה אופן החלוקה של נכסי הרכוש המשותף.
  • הגדרת מועד ביצוע חלוקת הרכוש המשותף: האם לאחר שהגירושים יושלמו, כפי שקובע חוק יחסי ממון או לפני כן.
  • הגדרת מועד חישוב ערך נכסי הרכוש המשותף: למשל בעת ביצוע חלוקת הרכוש בפועל, או בעת שאחד מבני הזוג מוסר לשני הודעה בכתב על רצונו להתגרש.
  • הגדרת החובות שייכללו בחובות המשותפים של בני הזוג.
  • קביעת תשלום המזונות והמדור שישולמו לאשה ו/או ילדים.

הסכם טרום הנישואים שונה מהסכמים אחרים בכך שכניסתו לתוקף מותנית בקיומם של שני תנאים מצטברים: עריכתו בכתב ואישורו כדין, זאת לפי סעיפים 1 ו-2 לחוק יחסי ממון בין בני זוג.

על פי סעיף 2 לחוק זה, על מנת שהסכם טרום הנישואים יהיה בר תוקף, יש לאשרו בפני אחד הגורמים הבאים: בית המשפט לענייני משפחה, בית הדין הרבני, רושם הנישואים או נוטריון.

אישור זה ינתן על ידם רק בתנאי שהם וידאו שההסכם נערך בהסכמתם החופשית של בני הזוג ולאחר שהם הבינו היטב את משמעותו ותוצאותיו. משניתן האישור להסכם תוקפו יהיה כשל פסק דין, כך שניתן יהיה לאכפו באמצעות ההוצאה לפועל.

לפיכך מומלץ לכלול בהסכם טרום הנישואים גם סעיף שמגדיר את טווח הזמן שבמסגרתו הצדדים ידאגו להביא ההסכם לאישורו כדין.

למעמדו המיוחד והכפול של הסכם טרום הנישואים, שהנו הן הסכם והן פסק דין, יש השלכות גם לעניין ביטולו. שכן על מנת לבטלו ניתן להשתמש לא רק בעילות ביטול הסכם לפי דיני החוזים הכלליים, כגון מצגי שווא, עושק, מרמה וכדומה, אלא גם בעילות לביטול ההסכם לפי חוק יחסי הממון.

המדובר במקרה בו נפל פגם באישור ההסכם כך שהאישור ניתן מבלי שהגורם המאשר אכן וידא שההסכם נערך בהסכמתם החופשית של בני הזוג ו/או לאחר שהם הבינו היטב את משמעותו ותוצאותיו.

לסיום, לא ניתן להימנע מלהזכיר את העובדה לפיה עצם העלאת סוגיית חתימת הסכם טרום הנישואים על ידי אחד מבני הזוג, כרוכה מטבע הדברים באי נעימות רבה וחשש לפגוע בבן הזוג השני.

למותר לציין כי הסכם זה גם לא בדיוק משתלב באווירה הרומנטית שבדרך כלל אופפת את בני הזוג בתקופה שלפני נישואיהם.

לפיכך מומלץ להעלות את סוגיית ההסכם בצורה רגישה ועדינה, תוך הדגשת היבטיו החיובים, כגון מניעת מחלוקות משפטיות מיותרות וקיצור משמעותי של כל הליך גירושין אם וכאשר לשם יגיעו בני הזוג.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   הסכמי ממון   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (6) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 6 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון