×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
כולם מדברים על הסכם ממון, כן או לא, אבל לא כולם יודעים עד כמה ההסכם הזה חשוב ל-2 בני הזוג, לפני או במהלך הנישואים ולשנים קדימה...
למה באמת כל כך חשוב לעשות הסכם ממון לפני או במהלך הנישואים?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הסכם ממון יבטיח לך שקט נפשי ובטחון כלכלי לאורך שנים: פנו אלינו
הסכם ממון מנוסח ע"י עו"ד מקצועי
הסכם ממון יבטיח לך שקט נפשי ובטחון כלכלי לאורך שנים: פנו אלינו

הסכם ממון במסלול הירוק

      12/08/2020 15:54

חתונה היא אולי ציון הדרך המשמעותי בחיים. לכל הפחות, מדובר ביסוד הראשון בבניית החיים של כל אחד ואחת מאתנו. מה אנחנו באמת יודעים על הפרק המכונן הזה?

אז נכון, זה מתחיל באהבה ובפרחים, רחבת ריקודים מלאה (לא בימים אלה של קורונה) וספירת השיקים. הנה בא האבל הגדול, לעיתים זה גם עלול חלילה להסתיים במפח נפש ובפרידה כואבת ורגזנית שתידרדר מהר מאוד לבית המשפט.

אז נכון, לא הכל ניתן לחיזוי, בוודאי לא בכל הקשור לזוגיות שמושתתת על המון עבודה הדדית, אבל מה בכל זאת יכול לעשות סדר במסלול האוהבים?

רבים מכם בוודאי ירימו גבה שישמעו את צמד המילים הסכם ממון אבל לא כולם באמת מבינים את המשמעות שלו.

גם אלה שבוחרים לעטוף את הזוגיות הממוסדת שלהם בעטיפת ההסכם הזה, לא תמיד מבינים אותו עד תומו. מה התועלת שבו, למי הוא מיועד והאם בכלל הוא חוקי?

תחילה נכיר כי החל משנת 1974, תקף בישראל חוק יחסי ממון בין בני זוג. עד אז חלה על זוגות נשואים הלכת השיתוף, שקבעה כי היחסים בין בני זוג בישראל הנם מאוזנים.

בתוך כך, הם אינם משקפים את הרישום של נכסיהם של בני הזוג שמתבטל ומתאזן כלשון החוק. בפועל זה אומר, כי גם במקרה בו תגיעה בת הזוג לחופה שברשותה דירה הרשומה על שמה בלבד, לו תהיה לזה כל משמעות בעת פקיעת הנישואים (גירושים או לא עלינו מוות), או אז יתחלק שווי הדירה בין שני בני הזוג שווה בשווה.

בתחילת שנת 1974 נכנס כאמור לתוקף חוק יחסי ממון ומאז חל הסדר איזון משאבים על כל מי שנישא לאחר כניסתו לתוקף.

איזון משאבים, הנו תהליך של חלוקת הנכסים והמשאבים באופן שווה בין בני הזוג, המתרחש עם פקיעתה של הזוגיות. עד כאן לגבי החוק הישראלי החל כאמור באופן אוטומטי על כל בני הזוג שמיסדו את זוגיותם באופן דתי ואזרחי כאחד.

הסכם ממון אם כן, הוא למעשה הסכם נוסף של חלוקת רכוש בין בני זוג ומרגע אישורו המשפטי, הוא מאפיל ומחליף את החוק הישראלי.

נכון, מדובר לרוב בשינוי עקרון האיזון, אולם הוא נעשה בהסכמה מלאה בין בני הזוג ובמטרה מראש לייצר מציאות ברורה של חלוקת הנכסים.

סיכום ביניים עד כה, חוק יחסי ממון (1974) חל באופן חוקתי וכללי על כל זוג בישראל, החוק שואף במהותו לאיזון במשאבים בין הצדדים, כלומר לחלוקה שווה של הרכוש בין בני הזוג, עם פקיעת זוגיותם. הסכם ממון מאידך, הנו הסכם פרטי המחלק את הרכוש באופן בו יחליטו בני הזוג. הסכם זה, תוקפו כפסק דין והוא למעשה הקובע.

מה עומד מאחורי מונח זה? כיצד הוא נעשה? ומה התועלת שבו אם בכלל?

קוויי יסוד ועקרונות של כל הסכם ממון

הסכם ממון הנו הסכם משפטי ובתוך כך, גבולותיו, אופיו ותכניו, נתונים לשיקול דעת הצדדים, במקרה זה בני הזוג. רגע לפני שנתקדם נחשוב שנכיר פרט טכני חשוב לפיו, הסכם ממון ניתן לאישור בחתימתו של נוטריון, רושם הנישואין במועצה הדתית שבה נרשמו בני הזוג לנישואין, בית משפט לענייני משפחה או בית דין רבני.

זה כמובן במקרה שההסכם ייחתם לפני מיסוד הזוגיות, במקרה שונה בו יבקשו בני הזוג להחיל הסכם שכזה תוך כדי נישואים, יהיה צורך באישורו בבית משפט לענייני משפחה או בבית דין רבני, זאת מאחר ולהסכם יש תוקף משפטי של הסכם גירושים.

הסכם כזה יכול להתאים גם לידועים בציבור ועצם אישורו, יביא להכרה בזוגיות מצד המדינה. נדגיש שוב, הסכם ממון הנחתם בין בני זוג, גובר על ההסכם הקבוע בחוק הישראלי.

כאמור, הסכם ממון יכול להיות בעל יריעה רחבה מאוד של תחומים ובעל אופי יחודי לכל בני זוג, בהתאם להחלטתם. הסכם ממון מצוי, יכלול בראש ובראשונה פירוט על חלוקת הנכסים והרכוש, את הגדרתם, הבעלות עליהם וכמובן כיצד הם יתחלקו במקרה של פקיעת הזוגיות.

עוד נושאים שניתן לכלול בהסכם ממון: חובות כספיים קיימים ועתידיים, משכנתא והלוואות, ממון שיצטבר בעתיד כגון מכירות של חברות עסקיות, זכיות, ירושות ואף תשואות למיניהן שיצטברו על נכסים שכבר קיימים בהסכם לרבות פנסיה וקרנות השתלמות.

ישנם זוגות המבקשים לפרט בהסכם הממון את הוצאותיהם והכנסותיהם, כלומר כיצד תיעשה חלוקת ההוצאות וההכנסות בחייהם המשותפים והשוטפים.

נכון, מדובר בצעד שאינו שכיח, אולם הוא קיים במסגרת האפשרויות הרבות ביצירת הסכם ממון. על בסיס זה, ניתן להוסיף סעיפים נוספים רלוונטיים כגון מוניטין עסקי ונכסי קריירה, מועד חלוקת הרכוש ולמעשה כל סעיף שהזוג יבחר, בתנאי שאינו מנוגד לחוק ואינו פוגע בתקנת הציבור.

בתחילת אוגוסט 2020, דן בית המשפט העליון במקרה "הבוגדת", מקרה בו פסק בית הדין הרבני כי בשל העובדה כי בת הזוג בגדה בשותפה לחיים, היא אינה זכאית לחלוקה שוויונית של הרכוש.

בית המשפט העליון פרסם בעבר אמירות לפיהן, על אף העובדה כי בגידה הנה פגיעה בטאבו, אין בה עילה לפגיעה באופי השוויוני של חלוקת הרכוש, שהיא זכות חוקית ובסיסית.

כמובן שבמקרה זה, לא חתמו בני הזוג על הסכם ממון, שכן הוא היה מייתר את התערבותו של בית הדין הרבני או של כל ערכאה משפטית אחרת.

זאת הסיבה שבני זוג שבוחרים למסד את זוגיותם שלא על פי דת משה בישראל יחתמו לרוב על הסכם ממון, אם כי חשוב לציין שזוגות רבים המתחתנים באמצעות הרבנות, חותמים אף הם על הסכם ממון שילווה את חייהם המשותפים.

איך לכם עדיין הסכם ממון? אין סיבה לחכות!

כמו כל הסכם משפטי, גם הסכם ממון בא לעשות סדר ולהותיר את המחלוקות מחוץ למערכת הזוגית, בעיקר אלה החומריות. ניסיון השנים מלמד כי הסכמי ממון חיוביים ומתבררים ברוב המקרים כצעד מאד חיובי וחכם.

רבים רואים בהסכם ממון כנטע זר וחומרי שהוכנס לעולם האהבה והזוגיות, שכן הוא מנוגד מראש לעקרון של מה ששלי שלך וקובע בדיוק את ההיפך: מה ששלי, שלי.

אולם, אי אפשר להתעלם מהעובדה שבלא מעט מקרים, מביא הסכם ממון לזוגיות מוסדרת וברורה מראש. יש לא מעט סיבות שהופכות את הסכם הממון לכלי רצוי בזוגיות.

הסכם ממון מונע באופן כמעט ודאי מחלוקות מיותרות ומלחמות "רוז ברוז" בין בני זוג שנפרדים. עולם הפרידות מלא במריבות שמידרדרות לשפל קיצוני במיוחד.

בנוסף, יש ביכולתו של הסכם ממון להבטיח ביטחון לילדים שלא יפגעו כלכלית מאחר ומעמדם הוסדר מבעוד מועד.

אם החלטתם לערוך הסכם ממון, ראוי לפנות לעורך דין המתמחה בניסוח הסמכי ממון על מנת שיוכל לעזור לכם בגיבוש הסכם שקול, מושכל והוגן, המותאם באופן מושלם לנתונים ולרצונות הרלוונטיים אליכם כבני זוג.

לסיכום, הסכם ממון אינו רעיון שנולד על ברכיה של אלת האהבה, לא מדובר בהסכם רומנטי שיסחף אתכם לירח הדבש, אולם אם הוא יעשה באופן שקול ומדוד, יש ביכולתו להסדיר את הזוגיות (בעיקר בפן הכלכלי), להסיר מתיחויות מיותרות ואף להבטיח שאם משהו ישתבש בעתיד, תוכלו לכל הפחות, לצעוד את תהליך הפרידה שלכם, על מסלול ירוק של הסכמות מראש.

עוד בנושא: הסכם ממון, חזקת התא המשפחתי ומיסוי מקרקעין הסכם ממון בין בני זוג חד מיניים

קרא עוד
שייך לנושא:   הסכמי ממון   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון