×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בית המשפט לענייני משפחה פסק והכריע כי יש לחדש את הסדרי השהיה של האב ובנותיו, באמצעות שיחות וידאו באמצעות אפליקציית Zoom בשל משבר הקורונה...
בימ"ש הכריע: חידוש הסדרי שהיה בזמן הקורונה באפליקצית Zoom
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו
ייעוץ משפטי על משמורת ילדים
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו

הסדרי שהיה בזמן הקורונה: באמצעות מפגש Zoom

      05/05/2020 14:59

מגפת הקורונה שפרצה ברחבי העולם בתחילת שנת 2020 והיכתה גם בישראל, הביאה לאילוצים שונים ומגוונים, שחייבו היערכות מחדש בכל מגוון תחומי החיים, לרבות בכל הקשור לאופן מימוש הסדרי שהיה עם ילדים להורים גרושים.

כך לדוגמא, תקנות החירום בדבר הסגר הכלל ארצי שפורסמו במהלך המשבר, החריגו במפורש את מעברם של הילדים בין ההורים הגרושים וזאת כדי לאפשר להם לקיים את הסדרי השהות.

מטבע הדברים החרגה זו לא יכלה לפתור מצבים בהם מפגשי השהות בין הילדים להוריהם נועדו להתקיים במסגרת מרכזי הקשר המנוהלים על ידי משרד הרווחה ואשר פעילותם צומצמה עקב המשבר.

מדובר במרכזים שנועדו לקיים את מפגשי השהות של ההורים והילדים באופן בטוח ותומך ובנסיבות בהן יש צורך לבנות מחדש את הקשר ביניהם, לאחר שהילדים נפגעו קשות במהלך פרידת הוריהם או במקרים של אלימות במשפחה.

הפתרון המעשי שנמצא לעניין זה הינו עריכת מפגשי השהיה באופן זמני באמצעות אפליקצית הזום וזאת כפי שנקבע במסגרת תיק רמ"ש 55371-03-20 פלוני נ' פלונית, שהתנהל בפני בית המשפט המחוזי בחיפה.

כידוע, אפליקצית הזום הפכה לפופולרית מאד בתקופת משבר הקורונה לצורך עריכת מפגשי וידאו מקוונים בנסיבות שונות, ולרבות לצורך למידה מרחוק, קיום ישיבות עבודה ואף עריכת ליל הסדר במשותף לבני המשפחה שאינם גרים יחדיו.

במסגרת ההחלטה שניתנה ביום 31.3.2020 בתיק זה, נקבע שניתן להשתמש באפליקציה זו גם לצורך עריכת הסדרי שהיה באופן זמני בתקופת הקורונה ובנסיבות המתאימות.

נסיבות ההליך המשפטי

תיק זה עסק בזוג הורים פרודים לשתי בנות קטינות, בגילאים 10 ו-4.5.

ההורים נפרדו באוגוסט 2019 והאב עזב את דירתם המשותפת. בין האב לבנות התקיימו זמני שהות קבועים במשך 3 חודשים, אולם אלו הופסקו לאחר שהאב נהג באלימות כלפי האם, ועקב כך הוא נעצר והוגש נגדו כתב אישום.

האב הגיש בפני בית המשפט לענייני משפחה בקשה לחידוש זמני השהות שלו עם הבנות, אולם האם התנגדה לבקשה זו בטענה שהיא חוששת לשלומן של הבנות עקב אלימותו של האב.

באמצע פברואר 2020 ניתנה החלטת בית המשפט אשר הורתה להזמין תסקיר סעד שיסקור את מצבם ואופן תפקודם של ההורים והילדים ובעיות האלימות במשפחה, וכן ימליץ בעניין הסדרי השהות ואופן הטיפול בבני המשפחה.

בנוסף קבע בית המשפט כי עד לקבלת החלטה אחרת, העו"ס לסדרי דין מוסמכת לקבוע הסדר שהות זמניים.

למרות האמור וכנראה שלנוכח העומס על שירותי הרווחה, לא טופל עניינם של הצדדים ובינתיים המדינה נכנסה למצב חירום עקב נגיף הקורונה, כך שהעובדת הסוציאלית לסדרי דין הגישה לבסוף לבית המשפט תסקיר סעד זמני ביום 22.3.2020.

התסקיר הזמני ציין כי לאור מצב החירום, הוצע לצדדים לחדש את הסדרי השהות בין האב לבנות באמצעות גורם שלישי. האב הציע את אביו ואחיו, אולם האם התנגדה לכך בטענה שהבנות זקוקות להכנה של גורם מקצועי לפני הביקורים אצל האב.

בעקבות זאת פנתה העו"ס פנתה למרכזי קשר בסביבה, אולם אז התברר שמרכזי הקשר אינם קולטים משפחות חדשות בתקופת החירום עקב מגפת הקורונה.

לפיכך ועקב חוסר הוודאות מתי תסתיים תקופת החירום ויחזרו לשגרה, המליץ התסקיר לערוך באופן זמני שיחות וידאו בין האב לבנות, 3 פעמים בשבוע וזאת באחריות האם ובהשגחתה.

האם הסכימה להמלצה זו אולם האב התנגד לה, בטענה שמכיוון שאין לדעת כמה זמן ימשך מצב החירום, יש להורות כבר כעת על קיום מפגשים פיזיים בינו לבנות, וזאת בפיקוח בני משפחתו או בפיקוח מומחית לענייני קשר בין ילדים להורים.

בית המשפט החליט לקבל את המלצת התסקיר הזמני וקבע כי בשלב הראשוני יחודשו זמני השהות בין האב לבנות באמצעות שיחות וידאו או זום, בתיווך של בן משפחתו של האב, ותוך הזהרת ההורים מלערב את הבנות בסכסוך ביניהם.

עוד נקבע שעל יחידת הסיוע להגיש לבית המשפט דיווח עד ליום 6.4.2020.

ברם, האב סירב להשלים עם החלטה זו והגיש ערעור על החלטת בית המשפט לענייני משפחה בפני בית המשפט המחוזי, בטענה שהיא פוגעת בזכותו לקשר תקין וראוי עם בנותיו, וכי ניתן להבטיח שהוא לא יערב את הבנות בסכסוך שבינו לאם באמצעים אחרים, שהנם פחות פוגעניים מניתוק הקשר פיזי בינו לבנות, כגון השגחת בני משפחה או המומחית שצויינה לעיל.

קיום זמני השהות במפגשי הזום כסעד זמני בתקופת הקורונה

במסגרת החלטתו מיום 31.3.2020 דחה בית המשפט המחוזי את ערעור האב, בקובעו שאין מקום לבטל את ההחלטה נשוא הערעור, מאחר שמדובר בהחלטה שלא ניתנה בחלל ריק, אלא נוכח אלימות האב כלפי האם והשלכותיה ובמיוחד הנתק הארוך של האב מהבנות, כמו גם נוכח המלצות התסקיר הזמני.

עוד נקבע שמדובר בהחלטה שמעניקה סעד זמני בלבד, לאור מצב החירום וזאת בדרך לחידוש מלא של זמני השהות בין האב לבנות, תוך בחינה מחדש תוך זמן קצר לאחר מכן.

לפיכך, ומאחר שמדובר בסעד ארעי בלבד, אין מקום למנות מומחית כפי שביקש האב, אלא די בבן משפחת האב כמתווך בשיחות הווידאו, כפי שהורה בית המשפט קמא.

בית המשפט הוסיף והבהיר שחששו של האב מפני הימשכות מצב החירום במשך תקופה ארוכה, דבר שייעכב את חידוש הקשר הפיזי בינו לבנות, הנו חשש מובן ומוצדק, אולם ניתן להתגבר עליו, כך שבמידה ומצב החירום יתארך מעבר ליום 1.5.2020, אזי בית המשפט קמא יבחן דרכים אחרות לבחינת חידוש הקשר הפיזי בין האב לבנות, וזאת במיוחד ככל שיסתבר ששיחות הווידאו או אפליקציית Zoom ביניהם הנן פוריות וטובות.

בהתאם לכך הוחלט על דחיית הערעור והותרת ההחלטה של בית משפט קמא על כנה, בכפוף לאמור לעיל.

עוד בנושא: עליה מדאיגה במספר מקרי האלימות במשפחה בתקופת הקורונה

קרא עוד
שייך לנושא:   משמורת ילדים   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: דרך בגין 144א ת"א

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות לבעליו החוקיים של האתר © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון