×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
חשוב לדעת: איך נדאג לאינטרסים של הילדים במסגרת הליך הגירושין והפרידה של ההורים?
איך נדאג לאינטרסים של הילדים במסגרת הליך גירושין?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

חשוב לשמור על האינטרסים של הילדים בגירושין!

      29/03/2016 09:27

אין חולק כי הליך הגירושין הנו אחד התהליכים האישיים הקשים ביותר בחייו של האדם. פירוק הזוגיות מהווה הליך מורכב ורגשי ביותר, בעל השלכות משמעותיות הרות גורל, אשר יש בהם כדי לטלטל את עולמו של כל אדם.

כאשר לבני הזוג ישנם גם ילדים משותפים הופך התהליך לקשה ומורכב הרבה יותר, זאת הן מבחינת העובדה שעל בני הזוג להסדיר במסגרת הליך הגירושין סוגיות נוספות אשר כרוכות בילדים, כגון תשלומי המזונות, קביעת משמורת הילדים והסדרי הראיה, והן לאור ההשלכות הרגשיות מרחיקות הלכת שיכולות להיות להליך הגירושין על נפשם של הילדים והתפתחותם הרגשית.

ממחקרים רבים שנערכו בנושא זה, עולה כי הילדים עלולים להיות מאד מושפעים מהליך גירושין ולא פעם הם אף משלמים מחיר כבד ביותר עקב כך.

חלקם מרגישים כי כל הבסיס של חייהם נשמט מתחת לרגליהם, באופן שעלול ליצור סדקים עמוקים בתחושת הביטחון האישי שלהם, כמו גם באמונות היסוד עליהן הם גדלו, בכל הקשור לקיום יחסי אהבה בין בני זוג וחשיבות שמירת התא המשפחתי.

במקרים חמורים הדבר אף עלול להוביל ליצירת קשיים תפקודיים, אשר אם הם לא יטופלו כיאות מבעוד מועד ובזמן הרלוונטי, עלולים להפוך גם לצלקות נפשיות עמוקות ודפוסי התנהגות מעכבים וחוסמים בחייהם הבוגרים.

ישנם גם ילדים שנוטים ליטול על עצמם, במידה כזו או אחרת, את האשמה להחלטת הגירושין של הוריהם, מתוך מחשבה שהם היו ילדים לא טובים, ובכך למעשה לקחת על עצמם את האחריות להחלטה שלא הייתה להם כל השפעה לגביה.

מחשבה שגויה זו עלולה לגרום להם לקשת של תחושות שליליות וכואבות, כגון דחייה, נטישה, חוסר אונים, כעס, בלבול וכדומה. במידה ותחושות אלו לא תטופלנה כראוי, הדבר עלול לגרום לירידה מוחשית בתפקודם השוטף והיומיומי, באופן שיתבטא בקשיי ריכוז, ירידה בלימודים, הסתגרות, תוקפנות, התנהגות אלימה וכדומה.

גם לגיל הילדים יש משמעות בהקשר זה. ככל שגיל הילדים קטן יותר כך התמודדותם עם הליך הגירושין תהיה קלה יותר, מאחר והם עדיין לא מבינים לעומק את משמעות הליך זה ומורכבותו.

ככל שהילדים גדולים יותר כך גם התמודדותם עם הליך הגירושין עלולה להיות מורכבת יותר, בשל נטייתם לפרש כל דבר כאילו הוא התרחש כתוצאה מהתנהגותם ומעשיהם.

לפיכך וכדי להקל ככל הניתן את התמודדות הילדים עם הליך הגירושין של הוריהם, מומלץ מאד שההורים יהיו מודעים ורגישים למצבם האישי של כל אחד מהילדים בכל שלב ושלב במסגרת הליך הגירושין, וזאת כבר החל ממועד קבלת ההחלטה להיפרד, דרך ההליכים המשפטיים הנלווים, לרבות שלב המו"מ וניסוח הסכם גירושין ועד לחיים בנפרד לאחר ביצוע הגירושין.

התנהגות ההורים בהליך משפיעה מאד על הילדים!

הדבר העקרוני שיש להבין ולהפנים בהקשר זה הנו שלאופן התנהגותם של ההורים במסגרת תהליך הגירושין ישנה השפעה מכרעת על הילדים.

ככל שההורים יהיו מודעים ורגישים כאמור למצבם של הילדים במסגרת הליך זה, וככל שההורים יתנהגו זה כלפי זה בכבוד הדדי, רגישות והתחשבות, וינהלו הליך גירושין מכובד, נקי ותקין, כך גם יקל על הילדים להתמודד עם הליך הגירושים של הוריהם.

כדי לספק לילדים את התמיכה הרגשית-נפשית לה הם זקוקים, ועל מנת למזער ככל הניתן את פוטנציאל הנזק הרגשי שעלול להגרם להם, חשוב בראש ובראשונה להימנע ממצב בו ההורים מבקשים למדר את הילדים ולהסתיר מהם את הליך הגירושין, וזאת מתוך מחשבה שגויה כי כך הם יגנו עליהם יותר.

בפועל, בין אם ההורים ירצו בכך ובין אם לאו, הילדים מרגישים ומבינים באופן טבעי ובלתי נמנע שמשהו לא טוב מתרחש בין ההורים. אולם, במידה וההורים אינם משתפים אותם בסיבה לכך, נטייתם לקחת אחריות ולחוש אשמה בשל כך רק תגבר.

לפיכך, מומלץ בהחלט לשתף את הילדים בהחלטתם להיפרד, בצורה עדינה ורגישה ובתזמון המתאים. כאשר ההחלטה תוסבר לילדים, ותאפשר להם לשאול את ההורים אודות כל מה שמטריד אותם עקב כך ולקבל מהם תשובות, כך הם גם יוכלו להתחיל בתהליך עיבוד המצב, מורכבותו, והשפעתו על חייהם בצורה המיטבית.

לשם כך חשוב שההורים יסבירו לילדים בצורה פשוטה ובהירה ככל הניתן ובשפה שהילדים מבינים, מהו למעשה הליך הגירושין, ומה יעלה בגורל הילדים בעקבות פרידת ההורים והגירושין הצפויים.

חשוב להסביר לילדים שסיום הקשר בין ההורים, אין פירושו גם סיום הקשר בין ההורים לילדים חלילה.

כלומר ההורים מתגרשים זה מזה בלבד והם אינם מתגרשים מן הילדים, והם ימשיכו להיות אהובים על ידי כל אחד מהם, בדיוק כשם שהם היו עד עכשיו. כמו כן חשוב מאד גם להסביר לילדים כי הגירושין לא התרחשו באשמתם, וכי הם לא יכולים לעשות דבר כדי למנוע זאת, וזאת כדי להסיר מהם כל אחריות לכך.

בנוסף, חשוב להעביר לילדים שוב ושוב מסרים מרגיעים באשר לעתידם ולתת להם את התחושה שהם יכולים לשתף בכל דאגה ומחשבה שלילית שמציפה אותם עקב הגירושין.

לשם כך עודדו את הילד ואפשרו לו לפרוק את כל אשר על נפשו, ולדבר ככל שיעלה על דעתו, וזאת מבלי לשפוט או לבקר את תחושותיו. ככל שהילד ירגיש שהוא יכול לשתף ולפרוק באופן גלוי בכל מה שעובר עליו, כך גם תגדל יכולת ההתמודדות וההכלה שלו עם הליך הגירושין של הוריו.

במקביל לפתיחות כלפי הילדים חשוב שלא לערב אותם בסכסוכים ובמחלוקות המתנהלים בין בני הזוג לגבי הליך הגירושין, וכמובן שלא להסיתם כנגד בן הזוג השני. אין לתת לילד את התחושה לפיו עליו לבחור צד מבין הורים, כדי להפגין כביכול את נאמנותו כלפיו ובודאי שאין לגנות את בן הזוג בפני הילדים.

כמו כן חשוב ומומלץ שההורים ישתדלו לנהל ביניהם הליך גירושין מכובד ותקין. במידת הצורך, מומלץ להיעזר גם בגורם חיצוני מאזן וניטרלי, אשר ידאג לאינטרסים של שניהם בצורה שווה והוגנת. לשם כך ניתן להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בהליכי גירושין ו/או לפנות להליך גישור לצורך הגירושין ולהמנע מתביעה משפטית ככל שניתן.

כך יעבירו ההורים לילדיהם מסר משותף לפיו למרות המחלוקת שפרצה ביניהם, עדיין יש בין ההורים יכולת להידברות משותפת ומכובדת, כי הם אינם נלחמים זה בזה וכי שניהם ימשיכו יחדיו לדאוג לטובת הילדים.

כאמור, הליך הגירושין הנו הליך קשה מאד גם להורים, שלא תמיד חשים שיש להם את הידע והכלים המתאימים על מנת להכין את הילד ככל הניתן לפרידתם.

לפיכך במקרה כזה מומלץ גם להיעזר בליווי אנשי מקצוע, כגון פסיכולוג ילדים ו/או עובדת סוציאלית, אשר יתנו להורים את המענה הדרוש באופן ספציפי לילדיהם.

במידת הצורך, מומלץ שההורים יעזרו בליווי מקצועי על מנת להקל עליהם עצמם. שכן, מטבע הדברים, ככל שההורים יוכלו להתמודד טוב יותר עם הליך הגירושים שלהם, כך גם יתאפשר להקל על ההתמודדות של ילדיהם עם ההליך שאליו לא בחרו להקלע.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (8) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 8 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון