×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
לעיתים נדירות נדרש בית המשפט לעשות שימוש בהלכת החוטים השזורים בדרך לביטול צוואה ולמרות היעדר עילת פסלות ברורה! הכירו את הלכת החוטים השזורים ומשמעותה הרבה במקרים של התנגדות לקיום צוואה...
ביטול צוואה לפי הלכת החוטים השזורים: כשמכלול הנסיבות מוביל למסקנה!
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו
טיפול מקצועי של עו"ד בענייני צוואות
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו

ביטול צוואה לפי הלכת החוטים השזורים

      07/06/2022 14:47

כאשר בית המשפט דן בהתנגדות לבקשה למתן צו לקיום צוואה מסויימת עליו לבחון את כלל נסיבות עריכת הצוואה, ובהתאם לכך לקבוע האם הוכחה לפיהן עילה עצמאית לפסלות הצוואה לפי חוק הירושה וזאת ברמת הוודאות הנדרשת והמתבקשת בהתאם לחוק ולכללים שנקבעו בפסיקה.

זהו הכלל וכמו תמיד, לכל כלל יש גם יוצא מן הכלל וכאן נכנסת לתמונה הלכת החוטים השזורים.

בסקירה החשובה שלפניך נסביר את ההלכה המשפטית המעניינת ונביא דוגמא מתוך פסק דין שפורסם בסמוך למועד כתיבת שורות אלו.

מהי הלכת החוטים השזורים?

הפסיקה מצאה לנכון להחריג את הכללים הנהוגים במקרים מיוחדים שבהם נכון ליישם את הלכת החוטים השזורים, שמקורה המשפטי נובע מהליך בע"מ 4459/14 והליך עמ"ש 45610-09-12.

הלכת החוטים השזורים קובעת שכאשר מונחות בפני בית המשפט ראיות נסיבתיות שונות, אשר אין בכל אחת מהן לבדה כדי לבסס עילת פסילה עצמאית ברמת הוודאות הנדרשת, אזי על בית המשפט לבחון את כלל הנסיבות במרקם אחד כולל ולקבוע האם הצירוף של כולן יחדיו מצדיק את פסילת הצוואה או לאו.

כלומר, עליו להתייחס לכל אותן נסיבות כאל רשת של חוטים שזורים, קרי, חוטים של עילות שונות, אשר כל אחד מהם איננו יכול לבסס עילת פסילה עצמאית, אולם כולם יחדיו יכולים להישזר לרשת אחת שמבססת את פסילת הצוואה.

עם זאת, יש להשתמש בהלכה זו באופן זהיר כך שהיא תישמר למקרים מיוחדים בלבד.

אחד מהמקרים המיוחדים הללו נדון במסגרת ת"ע 22415-12-18 א.ע. נ' האפוטרופוס הכללי – מחוז ת"א אשר עסק בעניין צוואה של אלמנה שהלכה לעולמה בשנות ה-90 לחייה, כשהיא מותירה אחריה חמישה ילדים, בן אחד וארבע בנות.

לפני מותה, ערכה האם שתי צוואות. הצוואה הראשונה נערכה בשנת 2014 ואילו הצוואה השניה בשנת 2015.

בצוואה הראשונה היא הורתה לחלק את כל רכושה שווה בשווה בין כל חמשת ילדיה ואילו בצוואה השניה היא הורתה להעביר את בית מגוריה רק לבנה ואת כל יתר רכושה לחלק שווה בשווה בין כל חמשת ילדיה.

לאחר מות האם הגיש הבן בקשה למתן צו לקיום הצוואה השניה. ארבע הבנות, אחיותיו, הגישו התנגדות לבקשה זו בשל מספר סיבות.

לטענת הבנות האם לא היתה כשירה מבחינה קוגניטיבית במועד עריכת הצוואה השניה, הבן הפעיל עליה השפעה בלתי הוגנת וניצל את התלות שלה בו כדי לשנות את הצוואה הראשונה לטובתו, בזמן שהוא גם היה מעורב בעריכת הצוואה השניה.

הבן, כצפוי, הכחיש טענות אלו וטען כי האם היתה כשירה לחלוטין במועד עריכת הצוואה השניה ואילו שינוי הצוואה הראשונה נעשה לחלוטין מתוך רצון האם, לאחר שהבנות החליטו לסגור את העסק – חנות לממכר פלאפל - שהיא ניהלה עם האב במשך 60 שנה ואף גרמו לה להגיש נגדן תביעה בשל סכסוך משפחתי שהיה ביניהן לגבי עיזבון האב.

אף אחת מעילות הפסילה לא הוכחה

בהסתמך על העדויות שהוגשו בפניו קבע בית המשפט בתחילה שהבנות לא הצליחו להוכיח את קיומה העצמאי של אף אחת מעילות הפסלות שנטענו על ידן ברמת הוודאות הנדרשת.

כשירות האם

חוות הדעת הרפואית שהוגשה בתיק קבעה שהתיעוד הרפואי שקיים לגבי האם במועד עריכת הצוואה השניה, בשנת 2015, איננו מספיק כדי לשלול את כשירותה המשפטית במועד זה.

מעורבות הבן בעריכת הצוואה

האם אמנם הגיעה לבדה למשרדו של עוה"ד שטיפל עבורה בעריכת הצוואה, אולם בהתחשב בכך שהיא היתה סיעודית באותה עת, קשה להניח שהיא יכלה להגיע אליו בכוחות עצמה וללא עזרה מבנה.

מצד שני, גם אם הבן אכן הביא אותה לפתח משרדו של עוה"ד, אין די בכך כדי להצביע על מעורבות פסולה של הבן ברמה שמצדיקה את פסילת הצוואה.

השפעה בלתי הוגנת של הבן על האם

על מנת לבחון האם התקיימה השפעה בלתי הוגנת מצידו של הבן על האם במועד עריכת הצוואה, יש לבחון אם היא היתה תלויה בו באותה עת או שהיא היתה עצמאית.

אמנם, הבן התגורר בדירה שמעל דירת האם, דבר שמעיד על קירבה פיזית ממשית שעלולה לגרום להשפעה בלתי הוגנת, אולם גם בכך אין די כדי להצדיק את ביטול הצוואה.

יישום הלכת החוטים השזורים

לאחר שבית המשפט הגיע למסקנה לפיה הבנות לא הוכיחו את עילות הפסלות ברמת הוודאות הנדרשת, הוא הגיע למסקנה לפיה מכלול הנסיבות במקרה דנן מעיד על כך שהמדובר במקרה מיוחד שמצדיק את יישומה של הלכת החוטים השזורים.

נפסק כי מן העדויות עלה שלבן היתה השפעה בלתי הוגנת על האם לפחות בתקופה שלאחר עריכת הצוואה, מאחר שהוא השתלט על כספיה, הותיר אותה ללא כסף משלה, סירב לאפשר לאפוטרופוס לרכוש שמונה לה לגבות את הכספים מהשכרת נכסיה, אלא התעקש לגבות אותם בעצמו, תוך שהוא גם מסרב להעביר לו אותם.

בנוסף וכפי הנראה הבן הסית את האם באופן חמור כנגד בנותיה וגרם לה להאמין שהן ביקשו לסלק אותה מביתה ומהעסק שלה ואף להצהיר "אין לה בנות ורק הבן דואג לה".

בית המשפט קבע כי הנתונים הללו מעידים על דפוס התנהגות בעייתי ביותר מצידו של הבן כלפי האם, אשר מצטרף לכלל הנסיבות שהביאו את האם לחתום על הצוואה וזאת באופן שמוביל למסקנה לפיה יש לפסול את הצוואה.

בהתאם לכך הורה בית המשפט על פסילת הצוואה השניה בהתאם להלכת החוטים השזורים והורה לבנות להגיש בקשה למתן צו לקיום הצוואה הראשונה.

קריאה נוספת בנושא: ניכור הורי בגיל המבוגר

קרא עוד
שייך לנושא:   צוואות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון