×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
שני אנשים שהקשר ביניהם אינו ממוסד ומעונינים לגדל ילד/ים משותף יכולים וצריכים לערוך הסכם הורות משותפת, על מנת להגדיר את האופן בו יגדלו את הילד/ים ומה יקרה אם יפרדו, כמסמך משפטי מחייב לכל דבר ועניין...
הסכם הורות משותפת: הגדרת זכויות וחובות בעת גידול ילדים
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו
עורך דין מקצועי לדיני משפחה
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו

זכויות וחובות בגידול ילדים: הסכם הורות משותפת

      25/10/2021 11:48

הסכם הורות משותפת הנו הסכם משפטי מחייב שנערך בין גבר ואשה שמעוניינים להביא ילד לעולם ולגדל אותו יחדיו וזאת מבלי לקיים קשר זוגי ממוסד ביניהם.

מטרת ההסכם הנה להגדיר להסדיר את מגוון הזכויות והחובות של כל אחד מההורים כלפי משנהו, ושל כל אחד מהם כלפי הילד המשותף. הסכם הורות משותפת יכול להיווצר בכל מיני נסיבות ובין מגוון אנשים, כגון בני או בנות זוג חד מיניים, שני הטרוסקסואליים, או חד מיני והטרוסקסואל.

גם ההריון יכול להיווצר במגוון אופנים, כגון הפריה מלאכותית של האשה או שימוש באם פונדקאית במקרה הצורך. ישנם גם מקרים בהם שני הצדדים אף מסכימים לקיים ביניהם יחסים לשם יצירת ההריון.

בחלק מהמקרים מדובר בצדדים שכבר הכירו זה את זה במשך תקופה מסויימת ורק לאחר מכן להיכנס למתכונת של הורות משותפת, אך לעיתים מדובר בשני צדדים שהכירו זה את זו מלכתחילה למטרת ההורות המשותפת.

בסקירה המפורטת שלפניך נסביר את הרציונל שבניסוח הסכם הורות משותפת, חשיבותו, הפרוצדורה המשפטית הכרוכה בהכנת ההסכם והנקודות החשובות שחשוב לכלול בכל הסכם שכזה, למען השקט הנפשי של הצדדים להסכם וטובת הילד/ה.

מדוע כדאי לערוך הסכם הורות משותפת?

תהא אשר תהא הצורה בה הצדדים הסכימו ליצור את ההיריון המשותף להם, על דבר אחד אין חולק. בכל מקרה מומלץ לערוך ביניהם הסכם מפורט שיגדיר בצורה ברורה ומסודרת את מערכת הזכויות והחובות של כל אחד מהם כלפי השני, ושל שניהם יחדיו כלפי הילד המשותף.

לשם הבטחת עריכת ההסכם בצורה מקצועית ויעילה, רצוי לערכו באמצעות עורך דין מומחה לדיני משפחה בעל ניסיון וידע מקיף בנושא.

מטרת ההסכם הנה לגרום לצדדים לדון יחדיו ולהגדיר לעצמם מראש את מערכת הזכויות והחובות של כל אחד מההורים כלפי משנהו, ושל כל אחד מהם כלפי הילד המשותף, על מנת להקנות לצדדים בהירות ושקט נפשי בנושא זה ולמנוע מהם ככל הניתן מחלוקות וסכסוכים מיותרים בעתיד.

בשונה מהורים שמקיימים ביניהם קשר זוגי ומשפחתי ממוסד, על כל הזכויות והחובות שממילא נגזרות ממנו, כולל הדאגה המשותפת לילדיהם, אזי כאשר מדובר בצדדים להורות משותפת, לרוב מדובר בצדדים שאינם מתגוררים יחדיו ולמעשה אין ביניהם כל דבר שקושר ביניהם למעט הילד המשותף.

לפיכך, חשוב מאד שהם ידונו ויגדירו לעצמם מבעוד מועד ואף לפני הכניסה להריון, כיצד בכוונתם להסדיר את החובות והזכויות ביניהם לבין עצמם וביניהם כלפי הילד, במקום לקבל החלטות בעניין זה "תוך כדי תנועה", שלא פעם עלולות להביא למחלוקות, סכסוכים ומאבקים מיותרים על גבו של הילד המשותף להם.

הסכם ההורות המשותפת מומלץ בכל מקרה, גם אם הצדדים הכירו זה את זה עוד לפני ההחלטה להביא יחדיו ילד לעולם, אך כמובן שהוא מומלץ שבעתיים כאשר מדובר בשני צדדים שכלל לא הכירו אחד את השני לפני כן, כך שהם נפגשו לראשונה רק לצורך מטרת ההורות המשותפת.

ההסכם מחייב את הצדדים ממועד עריכתו והוא צופה פני עתיד. עם זאת, ניתן לאשר אותו בבית המשפט לענייני משפחה כדי לתת לו גם תוקף של פסק דין, דבר שיאפשר את אכיפתו באמצעות רשויות החוק ולרבות באמצעות לשכת ההוצאה לפועל.

בנוסף ולמרות שהדבר אינו מוסדר פורמלית במסגרת החוק, לעיתים יתכן כי בית המשפט יאשר את ההסכם עוד לפני לידת הילד ואף לפני הכניסה להריון, בתנאי שהוא איננו נוגד את טובת הילד או את תקנת הציבור.

אילו נושאים חשוב להסדיר במסגרת ההסכם בין ההורים?

כידוע, תהליך הבאת ילד משותף לעולם, כמו גם גידולו יחדיו, הנו תהליך מורכב ועתיר היבטים בעלי משמעות משפטית. לפיכך, על הסכם ההורות המשותפת לכסות את הנושאים המרכזיים שכרוכים בתהליך ההריון של הילד, ואת אופן גידולו תוך דאגה לכל הצרכים שלו.

במובן מסויים, הסכם הורות משותפת דומה בעיקרו להסכם גירושין של הורים לילדים.

להלן עיקר הנושאים שיש להסדיר במסגרת הסכם הורות משותפת:

תהליך ההריון - כמו כל הריון שגרתי אחר גם הריון במסגרת הורות משותפת כרוך בביצוע בדיקות גנטיות לאיתור מומים ומחלות קשות ומעקב הריון אחר אופן התפתחות העובר. לפיכך, על הצדדים לדון בסוגיות כגון מימון הבדיקות שאינן כלולות בסל הבריאות, מי יהיה הרופא שיבצע את מעקב ההריון, נוכחות הצדדים במסגרת בדיקות מעקב ההריון, וקבלת החלטות במקרה של גילוי מומים קשים וכיו"ב. כלומר, באיזה נסיבות יוחלט על הפסקת ההריון וביצוע הפלה יזומה.

עם זאת, יש לקחת בחשבון שגם אם הצדדים החליטו מראש על הפסקת ההריון בנסיבות מסויימות, יתכן שהאשה תחליט שלא להפסיק עם ההריון בדיעבד ובמקרה כזה לא ניתן יהיה להכריח אותה לבצע את ההפלה בניגוד לרצונה, חרף ההסכמה שהושגה מראש במסגרת ההסכם.

בחירת שם התינוק - בחירת שם התינוק יכול להישמע כנושא קל ערך לכאורה, אולם מדובר בנושא שיכול לא פעם לעורר מחלוקות רבות בקרב הצדדים להסכם, בדיוק כשם שהוא עלול להתרחש גם בקרב זוגות שנשואים זה לזה.

לפיכך, מומלץ להסדיר נושא זה מראש ולבחור יחדיו שם לתינוק. בנושא זה יש להסכים הן לגבי השם הפרטי של התינוק והן לגבי שם המשפחה.

זיכרו כי לפי החוק בארץ, כאשר נולד תינוק להורים שאינם נשואים זה לזה, שם משפחתו יהיה לפי שם המשפחה של אמו. לפיכך, על הצדדים להחליט האם התינוק ישא את שם המשפחה של האם או את שם המשפחה של האב, או את שמות המשפחה של שניהם.

- ראו סכסוך לדוגמא בנושא שם משפחתו של תינוק שהוריו אינם נשואים

קביעת משמורת וזמני השהות - מאחר שהצדדים להורות משותפת לרוב אינם גרים יחדיו, עליהם להסדיר גם את סוגיית המשמורת וזמני השהות, כשם שיש לקבוע ולהחליט בסוגיות אלו במקרה של הורים גרושים. לשם כך, ניתן לקבוע שאחד מההורים, בדרך כלל האם, יחזיק במשמורת על הילד בעוד השני יקבל זמני שהות עמו.

לחילופין, ניתן לקבוע כי שני ההורים יחזיקו במשמורת משותפת על הילד, תוך חלוקה פחות או יותר שווה ביניהם.

תשלום מזונות - בנושא זה יש להחליט כיצד הצדדים יממנו את מזונות הילד המשותף ותשלום כל ההוצאות שכרוכות בגידולו, לרבות הוצאות בסיסיות כגון דיור, מזון, לבוש, חינוך, בריאות והוצאות נלוות כגון טיולים, מתנות, בילויים, הוצאות בריאות ואף הוצאות חריגות וכיו"ב.

גובה סכום המזונות יקבע לפי קביעת המשמורת וחלוקת זמני השהות של הצדדים, הכנסותיהם של הצדדים והיקף הצרכים של הילד.

סוגיות נוספות שניתן לכלול במסגרת ההסכם כוללות את הגדרת המסגרות החינוכיות של הילד, קביעת מקום מגוריו של הילד בארץ תוך שמירת מרחק מגורים מסויים בין ההורים ואיסור לעבור עמו לחו"ל.

כמו כן חשוב להסכים לגבי תפיסת העולם לפיה יחונך הילד וסוג המסגרות החינוכיות שאליהן ילך. יש להסדיר במסגרת ההסכם את המנגנון לפתירת מחלוקות עתידיות, לדוגמא על ידי קביעת גורם מוסכם שיישמש כמגשר בין הצדדים, פניה להליך בוררות או לכל אמצעי אחר לפתרון סכסוכים בדרך של כבוד הדדי.

אפשר לעשות הסכם הורות משותפת לבד?

בהחלט. אפשר לערוך כל הסכם או חוזה לבד, ואין חובה חוקית להיעזר בעורך דין או בכל איש מקצוע אחר. אבל, ויש אבל גדול, בעיקר כשנוגעים לענייני המשפחה, על מנת לנסח הסכם מיטבי, הרמטי וצופה פני עתיד, צריך ידע משפטי נרחב ועדכני.

על מנת לנסח הסכם שיעניק הגדרות והגנה לצדדים יש צורך לראות ולהכיר מקרוב את התמונה הגדולה ובין השאר: את דיני המשפחה, דיני החוזים, הלכות משפטיות ופסקי דין מנחים, חוק הסכמים לנשיאת עוברים, חוק מרשם האוכלוסין, ענייני משמורת ומזונות ועוד!

ניסיון החיים מלמד כי ניסוח הסכמי הורות משותפת מחייב ידע משפטי והתמחות מיוחדת ולא באמת ניתן להבטיח כי הסכם שנכתב על ידי בני הזוג וללא עורך דין, ידע לתת מענה לעניינים וסוגיות שעלולים לצוץ בשנים לבוא.

אנחנו עומדים לרשותך בכל שאלה נוספת בנושא הסמכי הורות משותפת.

קרא עוד
שייך לנושא:   דיני משפחה   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון