×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בית המשפט לענייני משפחה פסק והכריע כי האם תשלם מזונות ילדים לאחר הגירושין...
בית המשפט לענייני משפחה קבע: האם תשלם מזונות ילדים!
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו
ייעוץ משפטי בנושא מזונות
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו

פסק דין חשוב: האם תשלם מזונות לילדים ולא האב

      25/10/2020 14:47

על פי ההלכה היהודית, תשלום מזונות הילדים מוטל עקרונית על האב.

יחד עם זאת, יש להבדיל בין תשלום מזונות עבור הצרכים ההכרחיים של הילדים, כגון מזון, דיור, ביגוד, חינוך ועוד לבין צרכים מדין צדקה, שמוגדרים כצרכים עודפים שאינם הכרחיים לקיומם של הילדים, כגון טיולים, חוגים, מתנות ועוד.

באופן כללי, האב נושא לבדו במימון הצרכים ההכרחיים, בעוד שני ההורים נושאים יחדיו בצרכים מדין צדקה, אך זאת לפי יחס הכנסותיהם וכן במידה ומצבה הכלכלי של האם מאפשר זאת.

מדובר במצב בו מצבה הכלכלי של האישה שפיר דיו כך שהיא יכולה לשאת גם במימון הצרכים בדין צדקה של הילדים וזאת מעבר למימון מחייתה שלה.

ראוי להדגיש כי לפי ההלכה החדשה של בית המשפט בנושא מזונות הילדים, חל שינוי מעשי במצב המשפטי של אלפי זוגות גרושים בישראל, וראוי לפנות להתייעצות אישית עם עורך דין מומחה להליכי גירושין על מנת לבדוק האם גם במקרה שלך ניתן לשנות את מאזן התשלומים.

אופן קביעת תשלום המזונות

תשלום המזונות מתבצע בהתאם לגילאים של הילדים:

מהלידה ועד לגיל 15 - האב נושא לבדו בכל צרכיהם ההכרחיים של הילדים ואילו שני ההורים נושאים בצרכיהם מדין צדקה וזאת במידה ומצבה הכלכלי של האם מאפשר זאת וכן לפי יחס הכנסותיהם.

מגיל 15 ועד 18 - כל הצרכים נחשבים כצרכים מדין צדקה, מאחר ובגילאים אלו הילדים נחשבים תיאורטית כמי שיכולים לעבוד ולשאת לבדם בהוצאותיהם ולפיכך שני ההורים נושאים בצרכיהם וזאת במידה ומצבה הכלכלי של האם מאפשר זאת וכן לפי יחס הכנסותיהם.

מגיל 18 ועד לתום השירות הצבאי / לאומי - אין חובה לשלם מזונות על פי ההלכה היהודית. אולם, בית המשפט לענייני משפחה רשאי לחייב בתשלום מזונות ילדים גם בגילאים אלו, כאשר סכום המזונות שנפסק הנו בדרך כלל כשליש מסכום מזונות הילדים ששולם עד אז.

במסגרת הליך תמ"ש 16256-11-14, אשר התנהל בפני בית המשפט לענייני משפחה בחיפה, נדונה, בין היתר, בקשה של אב לחייב את האם בתשלום מזונות ילדם המשותף, שהיה בן 17.5 באותה עת.

התיק עסק בהורים לשלושה ילדים. עם גירושיהם, חתמו ההורים על הסכם גירושין שאושר כדין ולפיו הילדים יעברו למשמורתה הבלעדית של האם ואילו האב יחוייב בתשלום מזונות עבורם בסך 400 ₪ לחודש.

אולם, בפועל, חיי האם והקטינים לא היו קלים ולא נמשכו זמן רב יחד. עקב כך הקטינים עברו להתגורר בבית סבתם, אמו של האב, שפרסה עליהם את חסותם.

במהלך הזמן הקטינים שבו לאם לתקופה קצרה, אך לאחר מכן הם המשיכו לגדול אצל האב.

האב טען כי הוא גידל את הילדים במהלך 16 השנים האחרונות ביחד עם אמו, בעוד האם התנערה ממחויבותה ההוריות כלפי הקטינים ולא השתתפה בהוצאותיהם, אלא דאגה לעצמה בלבד וכי יש לה יכולות כספיות גבוהות מאלה שהיא הציגה לבית המשפט.

כאמור, האב ביקש לחייב את האם לשלם לו מזונות עבור הילד בן 17.5 שנים, שהיה הילד היחידי שהמשיך להתגורר עמו.

מאחר והילד היה כבר מעל גיל 15, אזי כאמור לעיל, כל הצרכים שלו נחשבים כצרכים מדין צדקה, שעל שני ההורים לשאת בהם, לפי יחס הכנסותיהם ובמידה ומצבה הכלכלי של האם מאפשר זאת.

האם טענה כי אין לחייב אותה בתשלום דמי מזונות מדין צדקה וזאת עקב מצבה הכלכלי הקשה, מאחר שיש לה חובות בתיקי הוצאה לפועל והיא אינה עובדת.

קראו בהרחבה: באילו מקרים האישה תשלם מזונות ילדים לאחר גירושין?

החלטת בית המשפט

בפסק הדין נקבע כי מעדויות הצדדים עולה כי האב השתכר מעבודתו בסך של כ-15,000 ₪ לחודש, אולם הוא פוטר ממנה כשנה וחצי לפני מתן פסק הדין ואילו האם השתכרה כ-5,000 ₪ מעבודתה בחברת ביטוח וכי היא פוטרה ממנה כחודש לפני הגשת התביעה.

בית המשפט קבע כי לאב פוטנציאל השתכרות של כ-15,000 ₪ וכן דירה בבעלותו ואילו האשה הנה בת 41, בריאה ואין סיבה שהיא לא תמצא עבודה בשכר מינימום.

לאחר שבית המשפט שקל את נסיבות המקרה, הוא הגיע למסקנה לפיה יש לחלק את צרכי הקטין בין ההורים, בהתאם ליחס הכנסותיהם.

בהתאם לכך נקבע כי האם תשלם לאב עבור מזונות הקטין סך של 380 ₪ לחודש וכן סך נוסף של 120 ₪ לחודש, עבור השתתפות בהוצאות המדור שלו, סה"כ, סך של 500 ₪ לחודש.

הסכום ישולם עד הגיע הקטין לגיל 18 או עד סיום לימודיו התיכוניים לפי המאוחר. בעת השירות הצבאי או הלאומי יעמוד הסכום על מחצית מהמזונות, נוכח מיעוט הסכום.

בנוסף חויבה האם להשתתף במחצית הוצאות הבריאות החריגות של הבן שאינן נכללות בסל הבריאות וזאת עד לשחרורו מצה"ל ו / או מהשירות הלאומי.

עוד נקבע שקצבת הילדים ששולמה לאם החל ממועד הגשת התביעה ואילך, תשולם אף היא לאב.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   מזונות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: רח' ז'בוטינסקי 43 רמת גן

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות לבעליו החוקיים של האתר © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון