×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
הכירי את האפשרויות העומדות לפניך במקרה והגרוש שלך אינו משלם את דמי המזונות...
מה עושים כאשר הגרוש לא משלם מזונות? הכירי את הזכויות שלך!
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו
ייעוץ משפטי בנושא מזונות
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו

הגרוש לא משלם לך את דמי המזונות?

      28/10/2020 14:32

נשים וילדים רבים מתמודדים כיום עם מצבים בהם הבעלים / האבות הגרושים מפרים את חיוביהם לשאת בתשלום המזונות מכל מיני סיבות שונות ומשונות.

זאת, בין אם בתשלום מזונות שנפסק במסגרת פסק דין בתביעת מזונות ובין אם המדובר בתשלום מזונות שנקבע בהסכמה במסגרת הסכם גירושין שאושר כדין וקיבל תוקף של פסק דין.

הסיבות לאי תשלום המזונות נובעות בדרך כלל משני מצבים עיקריים: האחד, כאשר הגרוש פשוט מתחמק ומשתמט מביצוע תשלום המזונות וזאת למרות שביכולתו הכלכלית לעמוד בהם. והשני, כאשר נבצר מהגרוש לעמוד בתשלומי המזונות בשל קשיים כלכליים או הליך פשיטת רגל.

תהא אשר תהא הסיבה לאי תשלום המזונות אין חולק כי הדבר משפיע קשות על האישה והילדים, בעיקר מבחינה כלכלית אך גם מבחינה נפשית. צריך לזכור כי תשלומי המזונות הנם תשלומים מתמשכים וחודשיים, אזי ככל שהפרתם יותר ארוכה ומתמשכת כך גם גדלה עוצמת הפגיעה בהם.

על מנת להתמודד עם בעיה זו, קיימות בארץ שתי דרכים עיקריות לפיהן ניתן להתמודד ולאכוף את החיובים בתשלום המזונות על הגרושים שמפרים אותם. האחת, באמצעות המוסד לביטוח לאומי והשניה באמצעות ההוצאה לפועל, וזאת כפי שנסביר בפירוט בסקירה שלפניך.

בכל מקרה של אי תשלום מזונות, מומלץ להקדים ולפנות לקבלת ייעוץ משפטי וייצוג של עורך דין, שיטפל בנושא גביית התשלומים מטעמך.

גביית מזונות באמצעות המוסד לביטוח הלאומי

כאשר הגרוש אינו משלם מזונות לאישה ו/או לילדים, ביכולתם לפנות למוסד לביטוח לאומי לקבלת תשלומי מזונות ממנו וזאת במידה והם עומדים בכל תנאי הזכאות לכך.

הזכות לתשלומים אלו נובעת בין היתר, מחוק המזונות (הבטחת תשלום), תשל"ב-1972 ותקנות המזונות (הבטחת תשלום), תשל"ג-1972.

תנאי הזכאות לקבלת תשלומי המזונות מהביטוח הלאומי קובעים בין היתר, כי זכות זו ניתנת לאישה או ילד תושבי ישראל, שיש בידם פסק דין למזונות, וזאת בתנאי שהחייב במזונות היה תושב ישראל ביום מתן פסק הדין או שהיה תושב ישראל ב-24 חודשים לפחות מתוך 48 החודשים שקדמו ליום מתן פסק הדין.

בנוסף, משכורתה של האישה צריכה להיות עד לגובה המשכורת המצויינת בתקנות הביטוח הלאומי ועליה לא לגור עם החייב תחת אותה קורת גג.

הביטוח הלאומי משלם לאישה סכום חודשי שהינו חליפי לתשלום המזונות שעל הגרוש לשלם לה. סכום זה הינו הסכום שנקבע בפסק הדין למזונות או במסגרת הסכם הגירושין או הסכום שנקבע בתקנות, וזאת לפי הסכום הנמוך מביניהם.

הסכום שנקבע בתקנות הנו סכום שמתעדכן מעת לעת, אולם בכל מקרה המדובר בסכום שהינו גבוה משכר המינימום אך נמוך מהשכר הממוצע במשק. הביטוח הלאומי ישלים עד לסך של 75% מתשלום המזונות שנפסק לאישה ובכפוף להגבלת התקרה.

במקביל, מנסה המוסד לביטוח לאומי לגבות מן הגרוש באמצעות הליכי ההוצאה לפועל את הסכום המלא שהוא חויב בו.

במידה והמוסד הצליח לגבות מהגרוש סכום שהינו גדול מהסכום שמוסד שילם לאם יועבר ההפרש לאשה. במידה והסכום נמוך יותר, על האישה לבדוק האם יש לה זכות להבטחת הכנסה, לצורך השלמת הכנסתה.

אולם במידה והמוסד לא הצליח לגבות מהגרוש את מלוא סכום המזונות שבו הוא חוייב, עדיין זכאית האשה לגבות בעצמה את ההפרשים ממנו. אם כי לשם כך עלייה לקבל אישור לגביית הפרשים מן הביטוח הלאומי.

גביית מזונות באמצעות לשכת ההוצאה לפועל

דרך חילופית לגביית התשלומים באמצעות המוסד לביטוח לאומי, היה גבייתם באמצעות נקיטת הליכים במסגרת לשכת ההוצאה לפועל. כאמור, מוטב להתנהל לצורך כך אך ורק באמצעות עורך דין המתמחה בדיני משפחה וחשוב לעשות זאת ללא שיהוי וללא עיכובים מיותרים.

במקרה כזה יכולה האישה לבחור באחד מבין שני מסלולי ההוצאה לפועל הבאים:

מסלול גביה רגיל – הינו מסלול לניהול תיק מזונות אשר מתנהל כמו כל תיק הוצאה לפועל אחר. כלומר, האשה מנהלת את תיק המזונות בעצמה ו/או באמצעות עורך דינה, ומחליטה באילו הליכים לנקוט כלפי החייב.

מסלול מיוחד לגביית מזונות - הינו מסלול יחודי וספציפי לניהול תיקי מזונות בלבד, אשר נפתח לראשונה בשנת 2014. יחודו של מסלול זה מתבטא בכך שלשכת ההוצאה לפועל היא זו שיוזמת ונוקטת בהליכי ההוצאה לפועל כלפי הגרוש, וזאת כמעט מבלי לערב את האישה בכך.

קראי: המדריך המלא לגביית מזונות בהוצאה לפועל

עם פתיחת תיק מזונות בהוצאה לפועל, יעודכן חובו של הגרוש בכל חודש, באופן אוטומטי. יצויין כי חוב זה צובר ריבית מהגבוהות במשק, אשר אף גבוהה בהרבה מהריבית על חריגה מהמסגרת בבנק למשל.

במסגרת תיק המזונות ניתן לנקוט בכל ההליכים החוקיים השונים לצורך גביית חובות, כנוהג בהליכי הוצאה לפועל. כך לדוגמא ניתן לפעול לעיקול נכסיו של הגרוש, התליית רישיון הנהיגה שלו ואף הוצאת פקודת מאסר כנגדו.

בנוסף, ניתן להוציא צו עיכוב יציאה מהארץ גם אם לא הצטבר חוב בתיק המזונות, וזאת במידה וקיים חשש שהגרוש יברח מהארץ. במקרה כזה יהיה על הגרוש להפקיד ערבויות לצורך הבטחת תשלומי המזונות על מנת לאפשר לו לצאת מהארץ.

יחד עם זאת, במידה והגרוש משלם לאשה חלק מחובו עליה לעדכן את לשכת ההוצל"פ על כך, כדי שחובו יופחת בהתאם.

עוד בנושא: האם פשיטת רגל של האב מהווה עילה אוטומטית להפחתת מזונות ילדים?

קרא עוד
שייך לנושא:   מזונות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (8) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 8 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: ב.ס.ר 3, מצדה 9 בני ברק

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי | גוטמן צברי עורכות דין | מפת האתר | תקנון