×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
כיצד מתייחס בית המשפט לענייני משפחה למקרים של גניבת זרע ואילו זכויות יהיו לילד ולאישה אם בכלל?
התמודדות במקרה של גניבת זרע - הוראות החוק ופסיקת בית המשפט
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו
ייעוץ משפטי בנושא מזונות
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו

מה עושים במקרה של גניבת זרע?

      16/03/2016 16:34

גניבת זרע הינה מונח שנועד לתאר מקרה אישה נכנסת להריון מזרע של גבר וזאת בניגוד לידיעתו וממילא בניגוד להסכמתו.

לא פעם הדבר מתרחש כאשר הגבר והאישה מקיימים ביניהם יחסי מין באופן אקראי או במסגרת מערכת יחסים אינטימית כלשהי, אך ללא קשר זוגי מחייב, וממילא מבלי שהגבר ירצה להביא לעולם ילד עם אותה האישה.

הגניבה יכולה להתרחש לדוגמא, כאשר האישה מציגה מצג שווא לגבי היעדר יכולתה להרות, לרבות בשל היותה עקרה או מאחר והיא נוטלת גלולות למניעת הריון בעוד שאין הדבר כך.

עם זאת יובהר כי עקרונית אין במסגרת דיני המשפחה הגדרה משפטית למונח גניבת זרע ואף אין המדובר בעבירה פלילית. בסקירה שלפניך נסביר אודות מעמדם של הילד שיוולד ואמו שאחראית על גניבת זרעו של האב.

על מנת לוודא כי הגבר הנו אכן האב של הילד, יש להגיש בקשה בפני בית המשפט לענייני משפחה לקבלת צו אשר מורה על ביצוע בדיקה גנטית לשם קביעת האבהות של הגבר על הילד, וזאת בהתאם לסעיף 28א לחוק מידע גנטי, תשס"א-2000.

הצו ינתן רק במידה והוא עולה בקנה אחד עם טובת הילד ובמיוחד כאשר אין כלל חשש שהילד עלול להיות מוגדר כממזר על פי תוצאות הבדיקה. לדוגמא, כאשר מדובר במקרה בו האב איננו בעלה של האישה.

עוד יצויין כי בזמן ההריון לא ניתן לכפות על האישה לבצע הפלה בטענה של גניבת זרע וזאת לאור זכות האישה לבריאות ולשלמות גופה, ובשל העובדה כי העובר חלק מגופה.

מבחינת ההשלכות של גניבת הזרע, יש להבחין בין מישור היחסים שבין האב לילד לבין מישור היחסים שבין האב לאישה.

מבחינת מישור היחסים שבין האב לילד, ביהמ"ש העליון בישראל קבע כי כאשר גבר מקיים יחסי מין עם אישה, עליו לקחת בחשבון כל התפתחות היכולה לנבוע מכך, ולרבות כניסת האישה להריון ועליו לשאת באחריות לילד שייוולד כתוצאה מכך. טענת גניבת הזרע איננה יכולה לשמש כטענת פטור מאחריות במקרה שכזה.

במסגרת הליך ע"א 5464/93 פייר נ´ פייר קבע ביהמ"ש העליון כי: "גבר המקיים יחסי מין עם אישה, בין בעקבות פיתוי ובין בלעדיו, אחראי לתוצאות הטבעיות של מעשיו. פיתוי אינו מעשה מרמה. מי שאינו יכול לעמוד בפיתויים לסוגיהם אינו פטור בשל כך מאחריות למעשיו".

עוד נקבע במסגרת הליך ע"א 360/64 אבוטבול נ´ קלוגר כי: "בקיום מגע מיני ללא נישואין, אין אצלנו, מן הבחינה המשפטית, לא משום אי חוקיות ולא משום אי מוסריות, ולא משום הפרה או סיכון של תקנת הציבור או שלומו, ואין בו כדי לשלול או לסכל זכויות תביעה או סעד המוענקות עפ"י דין".

לפיכך, ילד שנולד בעקבות גניבת זרע זכאי אף הוא למלוא הזכויות כלפי אביו, ממש כמו כל ילד אחר. הסיבה העיקרית לכך הנה שאין להפלות בינו לבין ילדים אחרים, כאמור בהליך ע"א 620/74 מור נ' פלונית, וכן מאחר שהילד לא צריך להיענש על חטאי אמו, כאמור בהליך תמ"ש 24281/06 מ.ו. נ' צ.ש.ו.

בין היתר הילד יהיה זכאי לקבל מאביו תשלום מזונות. בנוסף, הילד יהיה זכאי לרשת את אביו, כמו כל ילד אחר של אותו האב, אלא אם כן האב שלל את זכות הילד לרשת אותו במסגרת צוואה. עם זאת, לא ניתן לשלול במסגרת הצוואה את זכות הילד לקבל מזונות מתוך עיזבון האב.

מבחינת מישור היחסים שבין הגבר לאישה, הרי שהגבר זכאי להגיש תביעת פיצויים נזיקית כנגד האישה בהתבסס על עילות כגון: מרמה, הונאה, מצג שווא כוזב, חוסר תום לב, או הפרת חוזה לא כתוב.

לשם כך על הגבר להוכיח כי האישה אכן רימתה אותו ביודעין וכי אין המדובר בכניסה להריון בלתי מתוכנן בכלל, שנעשתה ללא כל כוונה גם מצד האישה.

טענת האישה לפיה הגבר בחר להימנע מלהשתמש באמצעי מניעה, איננה יכולה לפטור אותה מאחריותה להצגת מצג שווא בפני הגבר, אך הדבר יכול להיחשב בגדר אשם תורם מצידו ובהתאם לכך להפחית מסכום הפיצוי שבו תחוייב האישה.

ברם, מאחר והמדובר בדרך כלל במילה של הגבר מול המילה של האישה לא קל להוכיח טענה כזו. כמו כן, מאחר ופסיקת פיצויים לטובת הגבר כלפי האשה עלולה לפגוע ביכולתה של האישה לממן את צרכי הילד, אזי בתי המשפט נוטים לקבל תביעות כאלה במקרים חריגים יחסית.

במסגרת הליך ת.א. 23789-02-11 גלילה נ' חן ניתן ביום 26.11.2013 פסק דין של בית משפט השלום, אשר פסק פיצוי לגבר עקב גניבת זרע. בית המשפט קבע כי האישה רימתה את הגבר בכך שהציגה בפניו מצג כוזב שהנה עקרה ואין ביכולתה להרות, ועל כן הם קיימו יחסי מין ללא אמצעי מניעה.

בית המשפט פסק לגבר פיצוי בסך של 150,000 ₪ בגין גניבת הזרע. עם זאת, ביהמ"ש ניכה מסכום זה את מחציתו, בשל האשם התורם של הגבר, אשר נמנע מלהשתמש באמצעי מניעה למרות שהנו אדם בוגר ומיושב בדעתו, כך שחזקה עליו שידע את ההשלכות לכך מדרך הטבע. לפיכך בסופו של דבר בית המשפט פסק לגבר פיצוי בסך של 75,000 ₪.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   מזונות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 4 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: ב.ס.ר 3, מצדה 9 בני ברק

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי | גוטמן צברי עורכות דין | מפת האתר | תקנון