×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
כיצד מתייחס בית המשפט לענייני משפחה למקרים של גניבת זרע ואילו זכויות יהיו לילד ולאישה אם בכלל?
התמודדות במקרה של גניבת זרע - הוראות החוק ופסיקת בית המשפט
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו
ייעוץ משפטי בנושא מזונות
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו

מה עושים במקרה של גניבת זרע?

      16/03/2016 16:34

גניבת זרע הינה מונח שנועד לתאר מקרה אישה נכנסת להריון מזרע של גבר וזאת בניגוד לידיעתו וממילא בניגוד להסכמתו.

לא פעם הדבר מתרחש כאשר הגבר והאישה מקיימים ביניהם יחסי מין באופן אקראי או במסגרת מערכת יחסים אינטימית כלשהי, אך ללא קשר זוגי מחייב, וממילא מבלי שהגבר ירצה להביא לעולם ילד עם אותה האישה.

הגניבה יכולה להתרחש לדוגמא, כאשר האישה מציגה מצג שווא לגבי היעדר יכולתה להרות, לרבות בשל היותה עקרה או מאחר והיא נוטלת גלולות למניעת הריון בעוד שאין הדבר כך.

עם זאת יובהר כי עקרונית אין במסגרת דיני המשפחה הגדרה משפטית למונח גניבת זרע ואף אין המדובר בעבירה פלילית. בסקירה שלפניך נסביר אודות מעמדם של הילד שיוולד ואמו שאחראית על גניבת זרעו של האב.

על מנת לוודא כי הגבר הנו אכן האב של הילד, יש להגיש בקשה בפני בית המשפט לענייני משפחה לקבלת צו אשר מורה על ביצוע בדיקה גנטית לשם קביעת האבהות של הגבר על הילד, וזאת בהתאם לסעיף 28א לחוק מידע גנטי, תשס"א-2000.

הצו ינתן רק במידה והוא עולה בקנה אחד עם טובת הילד ובמיוחד כאשר אין כלל חשש שהילד עלול להיות מוגדר כממזר על פי תוצאות הבדיקה. לדוגמא, כאשר מדובר במקרה בו האב איננו בעלה של האישה.

עוד יצויין כי בזמן ההריון לא ניתן לכפות על האישה לבצע הפלה בטענה של גניבת זרע וזאת לאור זכות האישה לבריאות ולשלמות גופה, ובשל העובדה כי העובר חלק מגופה.

מבחינת ההשלכות של גניבת הזרע, יש להבחין בין מישור היחסים שבין האב לילד לבין מישור היחסים שבין האב לאישה.

מבחינת מישור היחסים שבין האב לילד, ביהמ"ש העליון בישראל קבע כי כאשר גבר מקיים יחסי מין עם אישה, עליו לקחת בחשבון כל התפתחות היכולה לנבוע מכך, ולרבות כניסת האישה להריון ועליו לשאת באחריות לילד שייוולד כתוצאה מכך. טענת גניבת הזרע איננה יכולה לשמש כטענת פטור מאחריות במקרה שכזה.

במסגרת הליך ע"א 5464/93 פייר נ´ פייר קבע ביהמ"ש העליון כי: "גבר המקיים יחסי מין עם אישה, בין בעקבות פיתוי ובין בלעדיו, אחראי לתוצאות הטבעיות של מעשיו. פיתוי אינו מעשה מרמה. מי שאינו יכול לעמוד בפיתויים לסוגיהם אינו פטור בשל כך מאחריות למעשיו".

עוד נקבע במסגרת הליך ע"א 360/64 אבוטבול נ´ קלוגר כי: "בקיום מגע מיני ללא נישואין, אין אצלנו, מן הבחינה המשפטית, לא משום אי חוקיות ולא משום אי מוסריות, ולא משום הפרה או סיכון של תקנת הציבור או שלומו, ואין בו כדי לשלול או לסכל זכויות תביעה או סעד המוענקות עפ"י דין".

לפיכך, ילד שנולד בעקבות גניבת זרע זכאי אף הוא למלוא הזכויות כלפי אביו, ממש כמו כל ילד אחר. הסיבה העיקרית לכך הנה שאין להפלות בינו לבין ילדים אחרים, כאמור בהליך ע"א 620/74 מור נ' פלונית, וכן מאחר שהילד לא צריך להיענש על חטאי אמו, כאמור בהליך תמ"ש 24281/06 מ.ו. נ' צ.ש.ו.

בין היתר הילד יהיה זכאי לקבל מאביו תשלום מזונות. בנוסף, הילד יהיה זכאי לרשת את אביו, כמו כל ילד אחר של אותו האב, אלא אם כן האב שלל את זכות הילד לרשת אותו במסגרת צוואה. עם זאת, לא ניתן לשלול במסגרת הצוואה את זכות הילד לקבל מזונות מתוך עיזבון האב.

מבחינת מישור היחסים שבין הגבר לאישה, הרי שהגבר זכאי להגיש תביעת פיצויים נזיקית כנגד האישה בהתבסס על עילות כגון: מרמה, הונאה, מצג שווא כוזב, חוסר תום לב, או הפרת חוזה לא כתוב.

לשם כך על הגבר להוכיח כי האישה אכן רימתה אותו ביודעין וכי אין המדובר בכניסה להריון בלתי מתוכנן בכלל, שנעשתה ללא כל כוונה גם מצד האישה.

טענת האישה לפיה הגבר בחר להימנע מלהשתמש באמצעי מניעה, איננה יכולה לפטור אותה מאחריותה להצגת מצג שווא בפני הגבר, אך הדבר יכול להיחשב בגדר אשם תורם מצידו ובהתאם לכך להפחית מסכום הפיצוי שבו תחוייב האישה.

ברם, מאחר והמדובר בדרך כלל במילה של הגבר מול המילה של האישה לא קל להוכיח טענה כזו. כמו כן, מאחר ופסיקת פיצויים לטובת הגבר כלפי האשה עלולה לפגוע ביכולתה של האישה לממן את צרכי הילד, אזי בתי המשפט נוטים לקבל תביעות כאלה במקרים חריגים יחסית.

במסגרת הליך ת.א. 23789-02-11 גלילה נ' חן ניתן ביום 26.11.2013 פסק דין של בית משפט השלום, אשר פסק פיצוי לגבר עקב גניבת זרע. בית המשפט קבע כי האישה רימתה את הגבר בכך שהציגה בפניו מצג כוזב שהנה עקרה ואין ביכולתה להרות, ועל כן הם קיימו יחסי מין ללא אמצעי מניעה.

בית המשפט פסק לגבר פיצוי בסך של 150,000 ₪ בגין גניבת הזרע. עם זאת, ביהמ"ש ניכה מסכום זה את מחציתו, בשל האשם התורם של הגבר, אשר נמנע מלהשתמש באמצעי מניעה למרות שהנו אדם בוגר ומיושב בדעתו, כך שחזקה עליו שידע את ההשלכות לכך מדרך הטבע. לפיכך בסופו של דבר בית המשפט פסק לגבר פיצוי בסך של 75,000 ₪.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   מזונות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 4 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון