×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
להתגרש יפה: יש דבר כזה! יותר ויותר זוגות פונים להליך הגישור במטרה להתגרש בהסכמה ובלי מלחמות מיותרות. הכירו את חוק הגישור וייתרונות הליך הגישור לצורך גירושין...
חוק הגישור והליך הגישור לצורך גירושין: רק יתרונות ברורים לכולם!
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
דיסקרטיות, יצירתיות ופתרון מוסכם בהליך גישור במשפחה: פנו אלינו
גישור בדיני משפחה
דיסקרטיות, יצירתיות ופתרון מוסכם בהליך גישור במשפחה: פנו אלינו

חוק הגישור והליך גישור פרטי לצורך גירושין

      20/08/2020 11:09

אחד לשלוש. לא, זה לא יחס ההימורים שנותן הווינר במשחק גמר ליגת האלופות לפייבוריטית, זהו הנתון הקשה של מספר הזוגות המתגרשים בישראל. מידי שנה מתחתנים בישראל למעלה מארבעים אלף זוגות, לעומת אחד עשר אלף שמתגרשים.

אם מפלחים מהנתון רק את הזוגות היהודים, היחס עולה לאחת לשלוש, שליש מהזוגות הנשואים היהודים בישראל מתגרשים.

מדובר בעלייה של פי שלושה בשלושים השנים האחרונות. למרבה הצער, ניתן לומר כי נישואים היא מסגרת בסיכון גבוה. תופעה נוספת שכדאי להכיר בעניין זה היא הירידה המשמעותית בנישואים חוזרים, זוגות שהתגרשו, אינם ממהרים לחזור למוסד העתיק בעולם.

שימו לב, דווקא בקרב הגברים, יש עלייה במספר המתחתנים בשנית. מפתיע. לגירושים בישראל, יש סיבות רבות ומגוונות, החל מנישואים בגיל צעיר, דרך עבר של גירושים במשפחה, מתח כלכלי ועוד.

במציאות כזו, אין בכלל ספק שניהול תהליך הגירושים הופך לסוגיה משמעותית ביותר. תהליך גירושין נדון מראש למתח, אכזבות וריבוי יצרים שליליים בין בני הזוג ואין זה מפתיע שזוגות רבים מתדרדרים מהר מאוד לתהליך נגטיבי במיוחד שלו השלכות רבות וקשות.

לפתע נראה כי המחלוקת חוצה את כל תחומי החיים ומעבר לסוגיות הכלכליות של פירוק הבית והמשפחה, זה מגיע לרוב למאבק הגורר את הילדים לתוכו.

אז איך הופכים תהליך גירושים לאפשרי? איך צולחים את אחת המשימות הקשות והמורכבות בחייו של אדם, מבלי להותיר בסופה אדמה חרוכה? האם זה בכלל אפשרי בישראל? האם הליך הגישור הוא אכן פיתרון יעיל למתגרשים?

גשר צר אך בטוח

בחודש יוני 2020 אישרה כנסת ישראל בקריאה שנייה ושלישית את חוק הגישור המחייב זוגות מתגרשים לעבור הליך של גישור לפני בואם בהיכל המשפט או בבית הדין הרבני.

החוק אושר בקריאה ראשונה כבר בשנת 2016 ולאחר שלוש שנים, ערך משרד הרווחה סקר שביקש לבחון את יעילות החוק. הסקר הציג ממצאים לפיהם, למעלה מחמישים אחוזים מהזוגות בחרו בעקבות החוק, שלא להגיש תביעת גירושין ולנהל אותה בבית המשפט.

בעקבות כך, הומלץ באופן חד משמעי להפוך את הוראת השעה לחוק קבע. מעתה, כל זוג העומד בפני גירושים יהיה מחויב על פי חוק לעבור בנתיב זה, בטרם יגיע לבית המשפט.

אחת התופעות הקשות בתהליך גירושים היה המאבק על משמורת והכנסתם של הילדים כאמצעי לחץ בתהליך עצמו.

במהלך העשור שקדם לחוק, נרצחו 12 ילדים על ידי אחד מהוריהם במהלך תהליך הגירושין, נתון מזעזע וכואב במיוחד. מאז כניסתו של החוק לתוקף, לא נרצח ילד אחד.

למרות הביקורות, מצליח חוק הגישור לחשב מסלול מחדש עבור אותם זוגות העומדים בפני גירושין. הליך הגישור מצליח לכל הפחות להנמיך את הטונים בין בני הזוג, במקרים טובים יותר, הוא מצליח לחולל שיח אמתי בין בני הזוג, מה שלעיתים נראה כמשימה בלתי אפשרית.

מכאן הדרך ברורה, היכן שיש שיח, ניתן להגיע לפתרון עם מינימום פגיעה של בני הזוג האחד בשני ובעצמם.

ואם כבר לבד, אז שיהיה בטוב...

בואו נודה על האמת, גם שמציאות מתבקשת, הליך גירושים אינו דבר מלבב. אחרי הכל, מדובר בפירוק משפחה. זהו תהליך המלווה בכאב, באמוציות רבות, בסכסוכים ובמאבקים. במקרים לא מעטים, זה אף מתפתח לסוג של תחרות אכזרית בין בני הזוג שאך לפני רגע קט, היו יחידה אחת.

מאבק על חלוקת הרכוש, משמורת ותשלומי מזונות הילדים, הם רק חלק המחלוקות המתפתחות בין בני הזוג בהליך גירושים. כפי שצוין קודם, חוק הגישור מצמצם את מספר הסכסוכים ואת גובה הלהבות שלהם, אבל הוא אינו מהווה סוף פסוק.

בסופו של דבר, אין תחליף לשיח בין בני הזוג. ואם כבר שיח, אז ראוי שייעשה בצורה מקצועית ובהליך גישור שינוהל באמצעות עורך דין המתמחה בתחום.

במילים אחרות, ראוי לנסות ולהגיע למה שמכונה הסכם גירושים. כן, לעיתים המילה הסכם לבדה נשמעת בלתי אפשרית, אבל בני הזוג או לפחות אחד מהם, חייבים להפנים שהליך גירושים שלא ינותב באמצעות הידברות, יגרור את שני הצדדים בעל כורחם להתנגשויות מיותרות ומזיקות.

ישנן כמה סיטואציות שבמסגרתן מגיעים הצדדים להסכם כזה. האחת, כאשר הם פותרים את המחלוקות ביניהם באופן עצמאי ופונים לעורך דין לענייני גירושין להכנת ההסכם בהסכמה. נדגיש כי מדובר במקרים נדירים. סיטואציה אחרת, היא להגיע להסכמות אך לפנות לעורכי דין נפרדים, כך שכל אחד מבני הזוג ייוצג על ידי עורך דין.

עריכת חוזה גירושים אם כן, היא ללא ספק הדרך האופטימאלית ביותר לסיים את מערכת הנישואים. זה חוסך מבני הזוג מאבק משפטי ארוך ומתיש שאף אחד לא יודע באמת כיצד הוא יסתיים.

מאחר והנגישות להליך של גישור כיום גבוהה (בעקבות החוק), גדל הסיכוי להגיע להסכם. בהקשר זה חשוב מאוד לציין כי ההסכם טעון את אישורו של בית המשפט לענייני משפחה, או של בית הדין הרבני וזאת משום הצורך לוודא כי הוראות ההסכם הנן חוקיות וההסדרים שנקבעו במסגרתו, משקפים את טובת הילדים.

בנוסף, יעמוד בית הדין על כך שההסכם מקובל על שני הצדדים והם הגיעו אליו בהסכמה.

לסיכומו של עניין, זוג העומד בפתחו של הליך גירושים, מחויב כיום לעבור תהליך גישור. התהליך כולל ניסיון ליישב את ההדורים ולמנוע את הפרידה. בחלק מן המקרים, זה אפילו מצליח.

במקרים אחרים בהם יהיו בני הזוג נחושים ברצונם להגיע לפרידה, יהווה הליך הגישור פלטפורמה טובה לשיח וחתירה להגעה להסכם גירושים מתוך רצון והסכמה הדדית.

במקרים קשים יותר, ייכשל הליך הגישור (בעיקר בשל אי נכונות מצד בני הזוג או אחד מהם לייצר תהליך של הידברות) ובני הזוג יגיעו להליך גירושין בבית המשפט או בבית הדין הרבני. כאמור, הליך הגישור מצליח לפחות בחמישים אחוזים מן המקרים, מספר מפתיע לטובה.

את הליך הגישור לגירושין יש לעשות באמצעות עורך דין המתמחה בתחום ובקיא ברזי החוק ובמטרתו. עורך דין בשיעור קומה כזה, יצליח בסבירות גבוהה להוביל את בני הזוג למסלול של הידברות והצלחת ההליך, בדרך להסכם גירושים.

חוק הגישור הגדיל את הסיכוי להגיע בישראל למצב של גירושים בטוב, חשוב לדעת אפוא לבחור את המגשר הנכון כך שיהיה עורך דין המתמחה בתחום. בסופו של דבר, עיקר המשקל מונח לעולם על כתפיהם של בני הזוג ועל רצונם להידבר אחד עם השני, על אף המחלוקות.

עוד בנושא: איך יודעים שהגיע הזמן להתגרש?

קרא עוד
שייך לנושא:   גישור   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: דרך בגין 144א ת"א

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות לבעליו החוקיים של האתר © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון