×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
לדעת יותר על נושא הגט לפי ההלכה היהודית וטקס מתן הגט בבית הדין הרבני...
גט לפי ההלכה היהודית וטקס מתן הגט בבית הדין הרבני
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

גט לפי ההלכה היהודית

      07/08/2019 10:59

על מנת שבני זוג יהודיים יוגדרו רשמית ועל פי ההלכה כגרושים עליהם לעבור טקס מתן הגט וזאת מרצונם החופשי.

הגט כשלעצמו הינו מסמך הלכתי-דתי אשר הבעל נותן לאשה לשם סיום נישואיהם. משמעות המילה גט הנה שטר ומקורה בתקופת המשנה והתלמוד. בתורה כונה מסמך זה בכינוי ספר כריתות.

יצויין כי בעבר לשם מתן הגט נדרש רק רצון הבעל להתגרש, אם כי היה עליו לבסס זאת על עילות הגירושין המקובלות לפי ההלכה. אולם בסביבות שנת אלף לספירה, התקין רבנו גרשום מאור הגולה סידרת תקנות מהפכניות אשר חיזקו רבות את מעמד האשה בחברה היהודית, ואשר תקפות עד עצם היום הזה.

אחת התקנות המרכזיות כללה את האיסור לגרש אישה בניגוד לרצונה ועל כן נדרשת מאז גם הסכמת האשה להתגרש מבעלה.

בישראל, על מנת שגירושי בני הזוג ייערכו כדת וכדין יש לערוך את טקס מתן גט במסגרת בית דין רבני מוסמך, שהנו בעל הסמכות הבלעדית בארץ לעסוק בהליכי גירושין של בני זוג יהודיים.

ההלכות העיקריות לגבי מתן הגט הינן כדלקמן:

  • מתן הגט חייב להיעשות מרצונם החופשי של הבעל והאישה גם יחד.
  • אין האשה מתגרשת אלא באמצעות שטר כתוב.
  • הגט צריך להיכתב במיוחד עבור הבעל והאישה הספציפיים. יחד עם זאת, הסופר שכותב את הגט יכול להכין לעצמו טופסי גיטין המכילים כבר את נוסח הגט, כאשר הוא משאיר רק את מקומות שמות בני הזוג והתאריך ריקים.
  • על הבעל לתת את הגט בעצמו לאשה, ולא שהיא תיקח את הגט בעצמה.
  • יש אפשרות שהבעל ימסור את הגט לאשה באמצעות שליח אשר ימסור את הגט לידי האישה. נהוג לעשות זאת במיוחד במקרים שבהם מדובר בבעל שסירב לתת את הגט במשך שנים רבות, וזאת על מנת להבטיח אתמתן הגט מטעמו.
  • הגט צריך להינתן לאשה לעיני עדים.

טקס מתן הגט בבית הדין הרבני

לשם עריכת טקס מתן הגט בבית הדין הרבני על בני הזוג להצטייד באישור על תשלום האגרה, תעודות זהות, תעודת נישואין, נוסח הכתובה ושתי תמונות פספורט. בנוסף על כל בן זוג להביא עד מטעמו אשר מכיר אותו היטב, ורצוי שיהיה קרוב משפחה מדרגה ראשונה כגון האב של בן הזוג.

טקס מתן הגט כולל מספר שלבים: חקירת שמות, ביטול מודעות, כתיבת הגט, מסירת הגט וזאת כפי שיפורט להלן.

שלב חקירת השמות

במסגרת שלב זה דייני בית הדין הרבני בודקים ומוודאים מה הם השמות של בני הזוג כולל כינויים כגון יצחק-איציק וכן מהם שמות האבות של כל אחד מהם.

הליך זה נערך על מנת לרשום כיאות את שמות בני הזוג בתוך מסמך הגט, וזאת לבל יפסל מסמך הגט. במסגרת הליך זה הדיינים חוקרים גם את העדים לגבי שמות בני הזוג ושמות האבות שלהם, ולכן דרוש שהעדים יכירו אותם היטב כאמור לעיל.

בנוסף, הדיינים בודקים האם מי מבני הזוג הנו כהן, לוי או ישראל.

שלב ביטול המודעות

במסגרת שלב זה הדייניים מבטלים התחייבויות או הצהרות כלשהן של בני הזוג אשר עלולות לפגוע בתוקף הגט כגון: "אני נותן את הגט תחת לחץ".

יודגש כי מדובר בביטול רק התחייבויות הנוגעות להליך גירושין עצמו, ולא להסכמי גירושין שנערכו בין בני הזוג לגבי חלוקת הרכוש, משמורת ילדים או כל הסכם אחר.

שלב כתיבת הגט

במסגרת שלב זה הבעל ממנה את הסופר כשליח מטעמו שיכתוב בשמו את הגט. הליך כתיבת הגט יכול לארוך בין חצי שעה לשעתיים, תלוי בעומס המתגרשים ולכן צריך להמתין בשלב הזה.

הסופר כותב את נוסח הגט על גבי קלף ובלשון ארמית. בתום כתיבת הגט חותמים העדים את שמותיהם בתחתית הקלף.

להלן נוסח תרגום הגט מארמית לעברית:

"ב ____בשבת ב ____ יום/ימים לירח ____ שנת חמשת אלפים ושבע מאות וחמישים ו _____לבריאת העולם, למניין שאנו מונים כאן בעיר ירושלים היושבת על מי שילוח ועל מי בורות, אני....(שם הבעל) בן....העומד היום בירושלים הנזכרת, וכל שם אחר וכינוי שיש לי ולאבותיי ולמקומי, חפצתי ברצון נפשי בלא אונס, ועזבתי ופטרתי וגירשתי אותך לעצמך, את אשתי ....(שם האשה) הנקראת.... בת.... העומדת היום בירושלים הנזכרת, וכל שם אחר וכנוי שיש לך ולאבותייך ולמקומך, שהיית אשתי מקודם לכן, וכעת פטרתי ועזבתי וגירשתי אותך לעצמך, שתהיי רשאית ושולטת בנפשך ללכת להינשא לכל איש שתרצי, ואיש לא ימחה בידך משמי מהיום הזה ולעולם, והרי את מותרת לכל אדם. וזה אשר יהיה לך ממני ספר גירושין ואיגרת עזיבה וגט פיטורין כדת משה וישראל".

שלב מסירת הגט

עם סיום כתיבת הגט מתבצע טקס מתן הגט וזאת לעיני הדיינים והעדים. במסגרת שלב זה הבעל והאישה עומדים בפני הדיינים, הגט נמסר לבעל והוא מניח אותו בידיה של האישה, תוך שהוא אומר לה נוסח קבוע. לאחר מכן האישה צריכה ללכת עם הגט מספר צעדים ודיין בית הדין הרבני אומר לה "את מותרת לכל אדם".

בזאת מסתיים טקס מתן הגט.

לאחר מכן, בית הדין הרבני נותן לשני בני הזוג לשעבר פסק דין פורמלי הקרוי מעשה בי-דין ולבסוף ניתנת לבני הזוג תעודת גירושין.

עוד בנושא: ניתן לחייב את הבעל לתת גט מיידי במקרים של אלימות וסכנה

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (8) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 8 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: ב.ס.ר 3, מצדה 9 בני ברק

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי | גוטמן צברי עורכות דין | מפת האתר | תקנון