×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
הכירו את היקף הסמכויות של בתי המשפט לענייני משפחה, כתובות ופרטי קשר...
הכירו את סמכויותיו של בית המשפט לענייני משפחה בישראל
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו
עורך דין מקצועי לדיני משפחה
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו

סמכותו של בית המשפט לענייני משפחה

      27/09/2017 11:31

בית משפט לענייני משפחה הינו בית משפט השלום אשר הוסמך לדון באופן מרוכז בענייני משפחה, על פי חוק בית המשפט לענייני משפחה, תשנ"ה-‏1995.

הקמת בית המשפט לענייני משפחה נועדה לפתור את המצב ששרר קודם לכן, לפיו סמכות השיפוט בהיבטים שונים של סכסוך מסויים בענייני משפחה התפצלה בין מספר ערכאות שונות.

הקמת בית המשפט לענייני משפחה פתרה זאת באמצעות ריכוז כל ההתדיינות בענייני משפחה בפני ערכאה אחת, ובאופן לפיו אותו שופט דן בהיבטיו השונים של אותו סכסוך משפחתי.

זאת, למעט כאשר המדובר בענייני נישואין וגירושין, בהם מוסמכים בתי הדין הדתיים לדון באופן יחודי.

בצד הקמת בית המשפט לענייני משפחה, הוקמה גם יחידת סיוע, המורכבת מעובדים סוציאליים ופסיכולוגים, ואשר מסייעת לבית המשפט בביצוע עבודתו וכפופה לו.

יחידת הסיוע מעניקה לבית המשפט, בעצמה או באמצעות אחרים, שירותי אבחון, ייעוץ וטיפול בענייני משפחה, לרבות העמדת מומחים לרשות בית המשפט.

סמכויות בית המשפט לענייני משפחה

ענייני המשפחה בהם מוסמך בית המשפט לדון הינם רבים ומגוונים, למעט ענייני נישואין וגירושין בין בני זוג, בהם כאמור, קיימת לבית הדין הדתי לרבות בית הדין הרבני, סמכות שיפוט ייחודית.

אחד התחומים העיקריים בהם מוסמך בית המשפט לדון עוסק בסוגיות הנלוות לגירושין בין בני זוג.

המדובר בסוגיות כגון חלוקת רכוש, משמורת ילדים והסדרי ראיה, תשלומי מזונות, מדור וכדומה.

בנושאים אלו קיימות סמכויות שיפוט מקבילות הן לבית המשפט והן לבית הדין הרבני, דבר שהוליד את תופעת מירוץ הסמכויות.

בהתאם לכך, הסמכות לדון בנושאים אלו תוקנה לבית הדין הרבני במידה והם נכרכו כדין בתביעת גירושין שהוגשה בפניו, ובמידה וטרם הוגשה תביעה בעניינם בפני בית המשפט לענייני משפחה, או במידה וניתנה הסכמת כל הצדדים לכך.

בנוסף, מוסמך בית המשפט לדון בכל תובענה אזרחית בין אדם או עזבונו לבין בן משפחתו, או עזבונו, שעילתה סכסוך בתוך המשפחה, יהא נושאה או שוויה אשר יהא.

הגדרת בן משפחתו לעניין תביעות אלו הינה רחבה למדי, וכוללת את כל הגורמים הבאים:

(א) בן זוגו, לרבות הידועה בציבור כאישתו, בן זוגו לשעבר, בן זוגו שנישואיו עמו פקעו ובלבד שנושא התובענה נובע מהקשר שהיה ביניהם בתקופה שבה היו בני זוג.

(ב) ילדו, לרבות ילדו של בן זוגו.

(ג) הוריו, הורי בן זוגו או בני זוגם.

(ד) נכדו.

(ה) הורי הוריו.

(ו) אחיו ואחיותיו, שלו או של בן זוגו.

הגדרת הורה כוללת לרבות הורה מאמץ או אפוטרופוס.

כמו כן בית המשפט מוסמך לדון בתובענה לאבהות או לאמהות, תובענה בעניין החזרתו של קטין חטוף, לרבות תובענה לפי חוק אמנת האג (החזרת ילדים חטופים) התשנ"א-1991, וכן תובענות לפי כל החוקים הבאים:

חוק גיל הנישואין, חוק השמות, חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, ובכללה זכויות משמורת, חינוך, ביקור, הבטחת קשר בין קטין להורהו או יציאת קטין מן הארץ, חוק קביעת גיל, חוק הירושה, לרבות תובענה שעילתה סכסוך בקשר לירושה, יהיו הצדדים אשר יהיו, חוק שיפוט בענייני התרת נישואין (מקרים מיוחדים), חוק יחסי ממון בין בני זוג, חוק אימוץ ילדים, חוק למניעת אלימות במשפחה, וחוק הסכמים לנשיאת עוברים (אישור ההסכם ומעמד היילוד).

גם בחלק מסוגיות אלו כגון אפוטרופסות וענייני ירושה, קיימת סמכות מקבילה גם לבית הדין הרבני, אולם הדבר מותנה בהסכמת כל הצדדים הנוגעים בדבר.

מבחינת הדין המהותי, בית המשפט לענייני משפחה פוסק בהתאם לדין האזרחי-חילוני, להבדיל מבית הדין הרבני אשר פוסק בהתאם להלכה היהודית.

מבחינת סדרי הדין והראיות, על בית המשפט לנהוג בדרך הנראית לו הטובה ביותר לעשיית משפט צדק, אלא אם כן נקבע אחרת, וזאת בהתאם להוראת סעיף 8 לחוק בית המשפט לענייני משפחה.

כתוצאה מכך, בית המשפט פטור מההליכים הפורמליים של דיני ראיות, והשופט יכול לקבל כל ראיה הנראית לו לצורך קידום העניין, למעט בתובענה בעניין ירושה שאינה נובעת מסכסוך משפחתי ובתובענה לפי חוק החזרת ילדים חטופים.

מבחינת ערכאת הערעור, ניתן לערער על החלטות בית המשפט לענייני משפחה בפני בית המשפט המחוזי.

לבית המשפט המחוזי אשר דן בערעור כאמור תהיינה אותן סמכויות הנתונות לבית המשפט לענייני משפחה, לפי לחוק בית המשפט לענייני משפחה, ולרבות שמיעת עדויות או הבאת ראיות נוספות, אם הוא סבור שהדבר דרוש לבירור הערעור.

המדובר בסמכות יחודית לבית משפט לערעור זה, וזאת בהתאם לסעיף 9 לחוק בית המשפט לענייני משפחה.

קרא עוד
שייך לנושא:   דיני משפחה   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (3) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 3 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון