×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
במהלך שנת 2017 הסבתא ערכה הסכם להענקת דירה במתנה לנכדה וזמן קצר לאחר מכן נפטרה. ילדיה פנו לביטול הסכם המתנה לאחר פטירתה, בטענה כי היתה דמנטית ובית המשפט בחן את המקרה ופסק...
ביטול הסכם מתנה: הבטחה למתן דירה במתנה על ידי סבתא דמנטית
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו
עורך דין מקצועי לדיני משפחה
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו

ביטול הסכם להענקת דירה במתנה מסבתא דמנטית לנכדה

      30/07/2020 14:33

למרבה הצער, ישנם לא מעט מקרים בהם קרובי משפחה או מכרים מנצלים לרעה מצבים של דמנציה וחוסר צלילות הדעת אצל קשישים וגורמים להם לחתום על מסמכים שמעבירים לידיהם את נכסיהם של הקשישים, בין השאר באמצעות הסכמי מתנה ובאמצעות צוואות.

במסגרת הליך ת"א 35021-04-17 י.א נ' א.א. שהתנהל בבית המשפט המחוזי בנצרת, נדון מקרה שעסק בנכד שהחתים את סבתו הקשישה והדמנטית על הסכם שנתן לו במתנה את דירת המגורים שלה בטבריה וזאת כחודש וחצי בלבד לפני פטירתה.

דבר קיומו של הסכם המתנה נודע לבני משפחתה של הסבתא רק לאחר מותה ובעקבות זאת, הגישו שמונה מילדיה, לא כולל אביו של הנכד, עתירה לפסק דין הצהרתי שיצהיר על ביטול ההסכם, ומחיקת רישום הנכד כבעלים של הדירה בטאבו.

בית המשפט קיבל את העתירה, בהסתמך על חוות דעתה של המומחית שמונתה מטעמו ואשר קבעה שהסבתא לא היתה כשירה לחתום על הסכם המתנה, מאחר שהיא היתה דמנטית, ומאחר שמצבה הקוגניטיבי והגופני לא איפשר לה להבין את מהותו וטיבו של הסכם המתנה והשלכותיו.

לפניך סקירה מקיפה של פסק הדין החשוב.

הסכם המתנה המקורי שהוביל להגשת התביעה

הסכם המתנה נחתם בסוף ינואר 2017 ואילו הסבתא נפטרה כעבור חודש וחצי, באמצע מרץ 2017. כעבור שבועיים בלבד, בסוף מרץ 2017, נרשמה הדירה בטאבו על שם הנכד, במסגרת עסקת מכר ללא תמורה.

בחודש אפריל 2017 הגישו שמונה מילדיה של הסבתא, דודיו של הנכד, כולל אביו של הנכד, בקשה לפסק דין הצהרתי שיצהיר על ביטול ההסכם ויורה על רישום הזכויות בדירה על שמם, בחלקים שווים, בהיותם יורשיה הבלעדיים.

הנימוקים שהועלו על ידי בני המשפחה התמקדו בטענה שבמועד החתימה על ההסכם, הסבתא היתה דמנטית וסבלה מבעיות רפואיות רבות, כך שהיא לא היתה צלולה וכשירה מבחינה קוגניטיבית לחתום על ההסכם ולהבין את משמעותו.

הנכד, כצפוי, טען שהסבתא היתה צלולה וכשירה מבחינה קוגניטיבית לחתום על ההסכם וכי היא חתמה עליו בדיעה צלולה ומרצון חופשי.

שני הצדדים הגישו חוות דעת סותרות לגבי מצבה הרפואי והנפשי של הסבתא בעת חתימתה על הסכם המתנה והשאלה האם היא היתה כשירה מבחינה קוגניטיבית לחתום עליו, ועל כן הם הסכימו שבית המשפט ימנה מומחה מטעמו לבחינת שאלה זו וכי חוות דעתו תהיה סופית ומכרעת.

ממצאי חוות הדעת של המומחית מטעם בית המשפט

בית המשפט מינה מומחית שבהכשרתה הינה מומחית בפסיכיאטריה, פסיכוגריאטריה, ופסיכיאטרית משפטית מוסמכת.

המומחית הגישה חוות דעת ארוכה ומפורטת, בהיקף של 24 עמודים, וזאת בהסתמך על מסמכים רפואיים שונים של הסבתא שתיארו את מצבה הרפואי הן לפני חתימתה על ההסכם והן לאחר מכן, וכן בהסתמך על ספרות מקצועית רפואית-משפטית.

חוות הדעת קבעה שהסבתא סבלה ממגוון מחלות רקע, לרבות דמנציה משנת 2010 (!) וכי כשבועיים לפני חתימתה על ההסכם היא סבלה מהמוגלובין נמוך ביותר, באופן מסכן חיים, וכי למרות זאת היא סירבה לקבל טיפול דחוף במיון לשם קבלת מנות דם.

בנוסף קבעה חוות הדעת וזאת גם בהסתמך על ספרות מקצועית שעוסקת בקשר שבין רמה נמוכה של המוגלובין בדם לתוצאות קוגניטיביות נמוכות אצל קשישים, שבמועד חתימתה על ההסכם, היתה הסבתא במצב רפואי מסכן חיים, שהתבטא בין היתר בפגיעה בתפקוד הקוגניטיבי שלה.

חוות הדעת גם הפנתה לקריטריונים בדבר הכשירות לערוך צוואה ומסמכים משפטיים אשר מופיעים בנייר העמדה של איגוד הפסיכיאטריה בישראל משנת 1996 ובספרות הרפואית והמשפטית, ואשר קובעים שעל חותם המסמך להיות כשיר להבין את טיב המעשה של עריכת המסמך והשלכותיו, היקף רכושו, ההשלכות על המוטבים והטענות הצפויות, וכן להבין את ההשלכות של חלוקת רכוש.

בנוסף יש לוודא שהוא אינו סובל מהפרעות נפשיות או הזיות בנוגע לרכושו.

בהתאם למסמכים הרפואיים, הספרות המקצועית, והקריטריונים הללו, קבעה המומחית בסיכום חוות דעתה שהסבתא לא הייתה כשירה לחתום על הסכם המתנה וזאת מאחר שמצבה הקוגניטיבי והגופני באותו מועד לא אפשר לה להבין את מהותו וטיבו של הסכם המתנה והשלכותיו.

אימוץ חוות הדעת של המומחית מטעם בית המשפט

למרות שכאמור הוסכם שחוות דעתה של המומחית תהיה סופית ומכרעת, הנכד התנגד לקבלתה, בטענה לפיה הסבתא אובחנה רשמית שהיא לוקה בדמנציה רק לאחר חתימתה על ההסכם וזאת בעקבות נפילה קשה שלה מספר ימים לאחר מכן, כך שבמועד חתימתה על ההסכם היא עדיין לא סבלה מבעיה קוגניטיבית משמעותית.

אולם, בית המשפט דחה את טענות הנכד והחליט לאמץ את חוות הדעת של המומחית לטעמו, שגם נחקרה עליה, בנימוק לפיו המדובר בחוות דעת בעלת תשתית ראייתית מפורטת ומבוססת ואין כל יסוד להתערב בקביעותיה, ולרבות הקביעה לפיה הסבתא סבלה מדמנציה כבר בשנת 2010.

עוד ציין בית המשפט את העובדה לפיה הנכד עצמו הודה שסבתו לא ידעה לדבר עברית בצורה שוטפת, אך למרות שהוא טען שההסכם תורגם לסבתא לשפה המרוקאית על ידי העוזרת שלה, הוא לא טרח להביא את העוזרת לעדות שתעיד על נסיבות חתימת ההסכם וכן את העובדה שהוא הסתיר בכוונה את דבר חתימת ההסכם מבני משפחתו עד לאחר פטירתה.

עובדות אלו, קבע בית המשפט, נזקפות לחובתו של הנכד.

בהמשך לכך קבע בית המשפט שהסכם המתנה בטל ומבוטל והורה על מחיקת שמו של הנכד כבעלים של הדירה בטאבו והחזרת הרישום המקורי על שם הסבתא.

עוד בנושא: התחייבות לתת מתנה וחזרה מהתחייבות למתנה

קרא עוד
שייך לנושא:   דיני משפחה   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון