×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
במקרה לא שגרתי ונדיר יחסית, בית המשפט הורה על ביטול תשלומי המזונות של האב בשל הרעה במצבו הכלכלי ושיפור משמעותי במצבה הכלכלי של האם...
המצב הכלכלי של האם השתפר ושל האב הורע: המזונות בוטלו!
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו
ייעוץ משפטי בנושא מזונות
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו

מצבה הכלכלי של האם השתפר - המזונות בוטלו!

      10/11/2020 11:01

ככלל, ניתן לעתור בכל עת לשינוי סכום מזונות שנקבע בפסק דין או בהסכם גירושין וזאת בתנאי שהוכח שינוי נסיבות מהותי שמצדיק את השינוי. לפיכך, ניתן לעתור להגדלת סכום המזונות או להפחתתו ובמקרים מסויימים ולא נפוצים במיוחד, אף לביטולו.

בפסק דין שניתן בספטמבר 2020 על ידי בית המשפט לענייני משפחה בהליך תלה"מ 28665-02-19 ש.ר. נ' א.פ. נקבע שיש לבטל את סכום המזונות שהאב התחייב לשלם בהסכם שנערך 10 שנים קודם לכן, בשנת 2009.

ההחלטה לבטל את תשלום המזונות נבעה בשל שינוי נסיבות מהותי וחריג שחל מאז ואשר התבטא בעיקרו בשיפור ניכר מאד במצבה הכלכלי של האם, בעוד מצבו הכלכלי של האב הדרדר מאד.

לפניך הסבר מפורט של פסיקתו הלא שגרתית של בית המשפט והסבר שיוכל לסייע גם לך, במקרה של שינוי נסיבות מהותי ורצון להגיש בקשה לביטול תשלומי המזונות שלך.

חשוב להדגיש כי בכל מקרה, לפני הפניה לבית המשפט לצורך ביטול המזונות, חשוב לפנות לקבלת ייעוץ משפטי פרטני באמצעות עורך דין מנוסה.

איך הגיע המקרה לבית המשפט?

תיק זה עסק בזוג הורים שהיו ידועים בציבור בשנים 2000–2007. מקשר זה נולדו להם שתי בנות, שהיו בגילאי 17 ו-19 במועד מתן פסק הדין.

בשנת 2009, שנתיים לאחר פרידתם, נערך בין ההורים הסכם גירושין שאושר בבית המשפט לענייני משפחה וקיבל תוקף של פסק דין. הסכם זה קבע בעיקרו שהמשמורת על הבנות תינתן לאם, בכפוף להסדרי שהות לפיהם האב יפגש עם הבנות פעמיים בשבוע וכל סופשבוע שני.

עוד סוכם שהאב ישלם עבור כל בת מזונות בסך של 3,000, שיופחתו לשליש לאחר שכל בת תתגייס לצבא. נכון למועד פסק הדין סכום המזונות הכולל עמד על סך של 4,250 ₪, לאחר שיערוך והפחתה לשליש בעקבות גיוס הבת הגדולה.

כעבור 10 שנים, בשנת 2019, הגיש האב בקשה לביטול או הפחתת המזונות בשל שינוי נסיבות מהותי שאירע לטענתו לאחר חתימת ההסכם.

לדבריו, העסק שהיה לו לשיווק ציוד ווידאו קרס לאחר ההסכם, ומאחר שהוא התקשה לשוב לשוק העבודה בשל גילו, הוא למד לאחרונה משפטים והוסמך כעורך דין מן המניין, אולם בשל היותו עורך דין מתחיל הוא מרוויח 5,000 ₪ בלבד לחודש, בעוד תשלומי המזונות חיסלו את כל חסכונותיו ואף אילצו אותו ליטול הלוואות כדי לעמוד בהם.

לעומת זאת, מצבה הכלכלי של האם השתפר מאד, מאחר שהיא מנהלת עסק מצליח והיא אף גרה עם בן זוגה בדירת פנטהאוז שבן הזוג מממן, בעוד היא משכירה דירה חדשה שרכשה בעצמה בשנים האחרונות.

האם התנגדה לתביעת האב בטענה שהעסק שלו החל לקרוס כבר במועד חתימת ההסכם, כך שאין מדובר בשינוי נסיבות מהותי וכי במסגרת ההסכם היא ויתרה על זכויות ונכסים רבים בהתחשב בגובה דמי המזונות שנקבעו בהסכם.

עוד טענה האם שהאב לא הציג כל ראיות להידרדרות במצבו הכלכלי, מאחר שהוא לא הציג כל ראיה לגבי מצב הכנסותיו במועד חתימת ההסכם ובמועד הגשת התביעה, ובנוסף לא הציג כל ראיה לטענותיו בדבר חיסול חסכונותיו ונטילת ההלוואות.

אולם, בתום חקירתו הנגדית של האב על תצהירו ע"י ב"כ האם במהלך דיון ההוכחות, הודיע לפתע ב"כ האם שאין בכוונתו להעיד את האם על תצהירה כדי שהיא תיחקר נגדית ע"י ב"כ האב, בנימוק לפיו 'די בעדויות ובראיות שהוצגו עד כה כדי לקבוע שהאב לא עמד בנטל ההוכחה שמוטל עליו, ועל כן יש לדחות את תביעתו'.

ב"כ האם התעקש שלא להעיד את האם, למרות שהפסיקה קובעת במפורש שתצהיר שהוגש על ידי בעל דין מבלי שהוא נחקר נגדית לגביו נחשב כתצהיר שלא הוגש כלל, והימנעות בעל דין מלהעיד אף תיזקף לחובתו מבחינה ראייתית. עם זאת, בית המשפט עמד על זכותו לחקור בעצמו את האם, ועל כן הוא שאל אותה מספר שאלות לגבי מצבה.

שינוי במצב כלכלי מהווה שינוי נסיבות מהותי שמצדיק ביטול מזונות

בית המשפט קבע בתחילה שמצבה הכלכלי של האם אכן השתפר מאד, מאחר שבעוד שבמועד חתימת ההסכם, היא עבדה כמוכרת בחנות בגדים והרוויחה סך של 3,370 ₪, כיום היא בעלת עסק למכירת בגדים מביתה, שמכניס לה שכר בסך של למעלה מ- 10,000 ₪ לחודש, כלומר, פי שלוש ובנוסף מקבלת שכר דירה בסך של לפחות 3,800 ₪ מהשכרת הדירה שרכשה בעצמה.

בנוסף האם מתגוררת בדירה עם בן זוג שמשתתף במימון הוצאותיה. מנגד, האם לא הוכיחה שבמסגרת ההסכם היא ויתרה על זכויות רכושיות כלשהן, מאחר שההסכם אינו מזכיר שום טענה על ויתור על רכוש מצידה.

לעומת זאת, חלה הרעה ניכרת במצבו הכלכלי של האב, כך שמשכר של כ-60,000 ₪ שאותו הרוויח כשהעסק שלו הצליח, הוא ירד לסך של 5,000 ₪ בלבד כעורך דין.

אמנם, ההרעה במצב העסק שלו החלה לפני אישור ההסכם, אולם היתה לו אז עדיין ציפיה לגיטימית שהעסק יתאושש, והוא ישוב להרוויח את הסכומים שהרוויח בעבר.

בנוסף, במהלך כל השנים עשה האב ככל יכולתו כדי לשלם את דמי המזונות, כולל הסבה מקצועית, עד כי לא היה יכול עוד. כמו כן חלו שינויים נוספים מאז חתימת ההסכם, שהתבטאו בירידה מסויימת בצרכי הבנות והפיכת זמני השהות שלהן עם ההורים לשווים.

לאור האמור לעיל, קבע בית המשפט שהפערים המשמעותיים ביכולות הכלכליות של ההורים לאור שיפור מצבה הכלכלי של האם וההרעה במצבו הכלכלי של האב, הירידה בצרכי הבנות, וזמני השהות השווים, מהווים שינוי נסיבות מהותי ואף חריג, שמצדיק את ביטול תשלום המזונות ולא רק את הפחתתו, גם מאחר שסכום המזונות נקבע מבלי שהאם עשתה ויתורים או איזונים כלשהם כנגדו.

בנוסף ביטל בית המשפט את חוב המזונות שצבר האב בתקופה האחרונה, בסך של 33,000 ₪.

בהמשך לכך נקבע שלגבי צרכים תלויי שהות, כל אחד מההורים ישא לבדו כשהבנות שוהות אצלו, ואילו לגבי צרכים שאינם תלויי שהות, כגון ביגוד, נסיעות, טיולים וחוגים, שני ההורים ישאו יחדיו בחלקים שווים.

עוד בנושא: תנאי להפחתת מזונות - שינוי נסיבות ולאו דווקא מהותי!

קרא עוד
שייך לנושא:   מזונות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: רח' ז'בוטינסקי 43 רמת גן

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות לבעליו החוקיים של האתר © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון