×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בית המשפט לענייני משפחה דחה את תביעתו של אדם שביקש לבטל הסכם גירושין, בטענה שההסכם נחתם תוך ניצול מצבו הנפשי באותה העת, ומאחר שהבעל לא עמד בנטל ההוכחה...
הגרוש ביקש לבטל את הסכם הגירושין בטענה לניצול מצב נפשי
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

דחיית תביעה לביטול הסכם גירושין בטענה לניצול מצב נפשי

      25/03/2021 08:57

אנשים שחותמים על חוזים והסכמים צריכים לכבד אותם, לא כל שכן כאשר המדובר על הסכם גירושין מחייב, שגם עבר תחת ידיו של בית המשפט וקיבל תוקף חוקי רשמי. כפי שציינו לא פעם בעבר, הדרך לביטול הסכם גירושין אינה פשוטה כלל ונדרשות סיבות מהותיות ביותר לצורך ביטול ההסכם.

כך לדוגמא, אך לאחרונה דחה בית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע תביעה לביטול הסכם גירושין שהוגשה על ידי הבעל בטענה שההסכם נחתם תחת ניצול מצבו הנפשי הקשה, וזאת לאחר שנקבע שהבעל לא עמד בנטל להוכיח טענה זו.

המדובר על פסק הדין המעניין בהליך תה"ס 26125-04-19 ז.ר. נ' מ.ו, שאת עיקריו נסביר בסקירה החשובה שלפניך.

חתימת הסכם הגירושין והתביעה לביטולו

תיק זה עסק בשני בני זוג שנישאו בשנת 2007, הביאו לעולם שני ילדים והחליטו להיפרד בשנת 2017, לאחר שהסתבר שהבעל בגד באשה ואף הודה בכך.

בין הצדדים נכרת הסכם גירושין שקיבל את אישור בית המשפט בינואר 2019. כעבור 5 שבועות השניים גם התגרשו בבית הדין הרבני.

הסכם הגירושין שנערך בין הצדדים היה הסכם מקיף וכולל, שקבע, בין היתר, שהאשה תחזיק במשמורת על הילדים בכפוף להסדרי שהות של הבעל וכי הבעל ישלם מזונות ילדים בסך כולל של 3,200 ש"ח.

לגבי חלוקת הרכוש המשותף הוסכם, בין היתר, שזכויות הבעל בביתם המשותף תעבורנה לאשה, שתמשיך לשאת לבדה במשכנתא שרובצת עליו, וזאת כנגד ויתורה של האשה על כל הזכויות הסוציאליות וכספי הפנסיה שהצטברו לבעל במקום עבודתו כלוחם, וכן כנגד ויתורה על דמי הכתובה בסך של 520,000 ₪, חרף בגידה של הבעל בה.

עוד הוסכם שהבעל יטול על עצמו את האחריות לחובותיהם המשותפים, בסך כולל של כ-200,000 ₪.

אולם, כבר במהלך חודש אפריל 2019 הגיש הבעל תביעה לביטול הסכם הגירושין, בטענה שמדובר בהסכם דרקוני ומקפח, שמצד אחד העביר את כלל הרכוש שהוא והאשה צברו יחדיו לידי האשה, ומצד שני הותיר אותו לשאת לבד בתשלום חובות כספיים משותפים.

לדבריו, ההסכם נחתם ללא גמירות דעת מצדו, תוך ניצול מצבו הנפשי הקשה בשל הליכים משמעתיים שננקטו נגד במקום עבודתו בשל מעורבותו בתאונה, ובשעה שהוא סבר בטעות כי עורך הדין של האשה מייצג גם אותו, בעוד שרק לפני אישור ההסכם נודע לו שאין זה כך. לפיכך ביקש הבעל לבטל את ההסכם בעילות עושק, חוסר תום לב, הטעיה ותרמית.

האשה, כצפוי, התכחשה לכל טענות הבעל וטענה שהוא הבין היטב את תנאי ההסכם והיה שותף מלא לגיבושו, וכי הוא החליט לבטלו בדיעבד, בעקבות ייעוץ משפטי שניתן לו רק כדי לערוך "מקצה שיפורים" וללא כל עילה עניינית.

לטענתה, הבעל הסכים לתנאי ההסכם בעיקר בשל מודעותו לאחריותו לפירוק התא המשפחתי שלהם עקב בגידתו, ואף התייצב כדי להעביר את המשכנתא על ביתם המשותף על שמה בלבד.

בנוסף, הוא היה מודע היטב מלכתחילה לכך שהוא איננו מיוצג על ידי בא כוחה, מה גם שרק היא שילמה את שכר טרחתו.

יש הבדל בין סערת רגשות למצב נפשי רעוע

לאחר ששמע את טענות הצדדים, בית המשפט לענייני משפחה דחה את טענותיו של הבעל לאחר שהוא הגיע למסקנה שאין להן כל בסיס, וכי הבעל לא עמד בנטל הכבד שמוטל על מי שעותר לבטל הסכם גירושין שאושר וקיבל תוקף שיפוטי.

בתחילה נדחתה טענת הבעל לפיה הוא הוטעה לחשוב כי עורך הדין של האשה מייצג גם אותו, ושנודע לו שאין הדבר כך רק לפני אישור ההסכם, בפרט מאחר שהבעל לא הסביר מדוע הוא בכל זאת בחר לאשר את ההסכם בנסיבות אלו, ואף בחר להמשיך ולקיים את ההסכם גם לאחר אישורו.

בהמשך דחה בית המשפט את טענת הבעל לפיה מצבו הנפשי בעת עריכת ההסכם היה "קשה", בפרט מאחר שהבעל נמנע מלהוכיח טענה זו באמצעות מומחה רפואי, כפי שדורש הדין, אלא ביקש להסתמך על דברי מפקדו הישיר.

גם מסמכי פרוטוקול ההליך המשמעתי שננקט כנגד הבעל וההחלטה שהתקבלה במסגרתו לא הצביעו כלל על הימצאותו במצב מערפל דעת או כזה שמנע יכולתו לקבל החלטות מושכלות.

אמנם, ברור שהתמודדות עם הליכי גירושין והליכים משמעתיים הנה התמודדות לא קלה, שאף יכולה לגרום לסערת נפש, אולם יש מרחק רב מאד בין סערת נפש למצב נפשי רעוע שמונע מאדם לקבל החלטות מושכלות ולכרות הסכם.

לבסוף דחה בית המשפט את טענת הבעל לפיה ההסכם שנחתם בינו לאשה הינו הסכם מקפח ודרקוני באופיו, לאחר שהוא הגיע למסקנה שמדובר בהסכם סביר, שגם התחשב בפירוק התא המשפחתי עקב בגידתו של הבעל באשה.

אמנם, הבעל ויתר לאשה על זכויותיו בבית, בשווי של כ-900,000 ₪, אולם זאת כנגד ויתורה של האשה על כתובתה, בסך של כ-520,000 ₪, וכן כנגד ויתורה על חלקה בכספי הפנסיה והזכויות הסוציאליות של הבעל, בשווי של כ-400,000 ₪.

בסיכומו של דבר הורה בית המשפט על דחיית התביעה של הבעל, וכן חייב אותו בתשלום הוצאות משפט בסך של 20,000 ₪.

קריאה נוספת: התנאים לשינוי הסכם גירושין

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון