למרות שזה לא פשוט בכלל, עדיין ישנן דרכים לבטל הסכם גירושין שקיבל תוקף של פסק דין...
ביטול הסכם גירושין בדרך חוקית ומהירה - הכירו את התנאים
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ ראשוני חינם בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

איך מבטלים הסכם גירושין?

      08/12/2015 13:58

איך מבטלים הסכם גירושין שנחתם וקיבל זה מכבר תוקף של פסק דין? מה היא הפרוצדורה המשפטית וכיצד מכריע בית המשפט במקרים כאלה?

הסכם גירושין הינו הסכם אשר נערך בין בני זוג במהלך הליך הגירושין שלהם, במטרה להסדיר סוגיות שונות הקשורות בהליך זה. המדובר בסוגיות כגון עצם מתן הגט, חלוקת הרכוש המשותף, תשלומי מזונות, משמורת הילדים קביעת הסדרי ראיה וכדומה.

הסכם הגירושין, בדומה להסכם יחסי ממון, אך בשונה מהסכמים רבים אחרים, טעון אישור של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, על מנת להיכנס לתוקף. לפני הנישואים, ניתן לאשרו גם בפני נוטריון. כך קובע סעיף 2(א) לחוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973.

משאושר ההסכם כדין הוא מקבל תוקף של פסק דין. כלומר, במידה והוא מופר חלילה על ידי מי מבני הזוג, בן הזוג השני יכול לאכפו באמצעות הליכי ההוצאה לפועל.

יחד עם זאת, נשאלת השאלה האם ניתן בכלל גם לבטל הסכם גירושין. שכן, לכאורה משהוא אושר על ידי בית המשפט או בית הדין, יכול להתעורר הרושם כי לא ניתן לבטלו.

אולם, המדובר ברושם שגוי. למעשה, ניתן לבטל גם הסכם גירושין, הגם שבתי המשפט לא ימהרו לבטל הסכם כזה בשל מעמדו המיוחד, אלא במקרים חריגים ומטעמים משמעותיים.

כך קבע בית המשפט העליון במסגרת הליך ע"א 2495/95 בן עילו נ' אטראש, וכן במסגרת ע"א 4/80 מונק נ' מונק. שכן, להסכם גירושין שקיבל תוקף של פסק דין יש מעמד מיוחד, המקנה לו עדיפות על פני הסכם רגיל שקיבל תוקף של פסק דין. זאת מאחר שהמדובר למעשה בהסכם פשרה שנועד להביא לסופיות ההליכים בין הצדדים.

כלומר, במסגרת הסכם זה הצדדים נאותו להתפשר ולוותר על חלק מטענותיהם על מנת להגיע להסכם שיביא לסיום הסכסוך ביניהם. לפיכך, ניתן לבטל הסכם זה רק מטעמים מיוחדים וכבדי משקל, כאמור.

הסכם גירושין שקיבל תוקף של פסק דין הינו למעשה הסכם בעל מעמד כפול: הן של הסכם, והן של פסק דין. מכאן נובע כי ניתן לבטלו הן על פי הכללים לביטול חוזים, והן על פי הכללים לביטול הסכמים שקיבלו תוקף של פסק דין.

על פי כללי ביטול החוזים, ניתן לעתור לביטול הסכם גירושין בשל כל עילות ביטול החוזים עקב פגם שנפל בעת כריתת ההסכם. המדובר בעילות כגון ניהול משא ומתן בחוסר תום לב, חוסר גמירות דעת, טעות, הטעיה, מרמה, קיפוח, עושק, כפיה, היות ההסכם נוגד את תקנת הציבור ועוד.

דוגמא להסכם שנחתם מתוך מרמה הינה כאשר הוכח שהבעל הבריח נכסים והסתיר כספים רבים מפני האשה, במסגרת חלוקת הרכוש המשותף ביניהם. דוגמא להסכם שנחתם מתוך עושק הינו כאשר הוכח שאחד הצדדים הפעיל לחץ בלתי הוגן על הצד השני כדי שסכים לתת לו את הגט, וגרם לו לוותר בצורה קיצונית על זכויותיו.

על פי כללי ביטול הסכם שקיבל תוקף של פסק דין, ניתן לעתור לביטול ההסכם במקרה שנפלו פגמים באישור הסכם הגירושין על ידי בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני על פי החוק.

שכן, סעיף 2(ב) לחוק יחסי ממון וכן תקנה 258 כ"ו לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד- 1984 קובעים כי אישור ההסכם יינתן רק לאחר שבית המשפט / בית הדין הרבני הסביר לבני הזוג את משמעות ההסכם, וכן וידא שבני הזוג עשו אותו מהסכמתם החופשית, ובהבינם את משמעותו ותוצאותיו.

דרישות אלו נועדו להבטיח כי בני הזוג חותמים על ההסכם מרצונם החופשי והמלא, ותוך שהם מבינים ומודעים היטב לתכניו ומשמעותו. זאת, להבדיל ממצב בו ההסכם נחתם מתוך הפעלת לחץ של אחד מהצדדים, ועל מנת להשיג לעצמו יתרון בלתי הוגן על הצד השני.

לפיכך ניתן, לדוגמא, לעתור לביטול ההסכם במקרה בו ההסכם אושר מבלי ששופטי בית המשפט או דייני בית הדין וידאו כראוי כי הצדדים הבינו היטב את תוכנו של ההסכם ומשמעותו. או כאשר ההסכם אושר מבלי שהם וידאו שהוא נחתם ללא הפעלת לחץ של אחד מבני הזוג על השני.

יחד עם זאת יובהר כי שונה המצב כאשר המדובר בעתירה לשינוי סכום מזונות ילדים ו/או אשה אשר נקבע בהסכם גירושין שאושר כדין. במקרה כזה ניתן לעתור לשינוי סכום המזונות בכל מקרה בו הוכח שינוי נסיבות מהותי אשר מצדיק את שינוי סכום המזונות.

מבחינה פרוצדוראלית, על מנת לבטל את הסכם הגירושין, יש להגיש תביעה לביטולו בפני בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, אשר אישר מלכתחילה את הסכם הגירושין.

כלומר, לא ניתן לבטל את ההסכם במסגרת הגוף השיפוטי שלא אישר אותו מלכתחילה, וזאת גם אם ניתנה לכך הסכמת הצדדים.

כתוצאה מכך, לא ניתן לבטל בבית המשפט לענייני משפחה הסכם גירושין שאושר ע"י בית הדין הרבני, ולהיפך. כך נקבע על ידי בית המשפט העליון במסגרת הליך ע"א 394/88 מאייר נ. מאייר, בג"צ 6103/93 סימה לוי נ. בית הדין הרבני הגדול ובג"צ 8638/03 סימה אמיר נ. בית הדין הרבני הגדול בירושלים.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews

גירושין בהליך מהיר חלוקת רכוש בהליך גירושין תשלומי מזונות נקודות למחשבה על משמורת ילדים התמודדות עם סכסוכים במשפחה הסכם ממון לשקט נפשי ייעוץ משפטי בדיני משפחה עריכת צוואה לפי חוק גישור ליישוב סכסוכים

קראו את ההמלצות עלינו:
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכותו של עו"ד שי מויאל החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2018
"רציתי להגיד תודה לעורך הדין שי מויאל ולצוות משרדו הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2018
"הגענו למשרד של עורך דין שי מויאל בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתו של עורך דין שי מויאל יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2017
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2017
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עורך הדין שי מויאל הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2017

לשיחה אישית עם עו"ד שי מויאל בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת מקצועית? פנה/י לעורך הדין שי מויאל:
072-3360526 מספר פקס: 073-3982517
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: החרש 16, נס ציונה

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות לבעליו החוקיים של האתר © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון