×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בית המשפט הכריע בשאלה ופסק כי יש לתת לילד להביע את דעתו ולהתחשב בה בהחלטה החשובה...
האם לילד יש זכות לבחור באיזה בית הספר ללמוד בניגוד לדעת מי מהוריו?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו
עורך דין מקצועי לדיני משפחה
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו

בחירת בית ספר: דעתו של הילד חשובה!

      12/01/2017 15:15

כידוע, כאשר אחד ההורים או שניהם חוזרים בתשובה, יש לכך בדרך כלל גם השפעות על אופן חינוך ילדיהם.

השפעות אלו מתבטאות לא רק באופן חינוך הילדים בין כתלי הבית, אלא גם בהעברת הילדים ממוסדות חינוך חילוניים למוסדות חינוך דתיים.

ככל שהילדים הנם קטנים יותר בגילם, סביר שהם יסכימו למעבר זה ללא כל התנגדות.

אולם, ככל שהילדים גדולים יותר וככל שהאישיות שלהם מגובשת יותר, ייתכן והם יתנגדו למהלך זה.

בנסיבות אלו מתעוררת השאלה: האם לילד יש זכות לבחור ללמוד בבית ספר חילוני בניגוד לדעת הורהו שחזר בתשובה, כאשר הוא מעוניין ללמוד בבית ספר דתי?

שאלה כזו נדונה במסגרת הליך תמ"ש 51250-03-16 א.כ. נ' ת.ל אשר התנהל בפני בית המשפט לענייני משפחה בחיפה.

תיק זה עסק בבני זוג אשר נישאו בהיות שניהם חילוניים, כאשר הם הביאו יחדיו לעולם ילד שנה לאחר נישואיהם.

כעבור שנה נוספת הם התגרשו והילד הועבר למשמורת יחידנית של אמו.

כאשר הילד הגיע לגיל 4, האישה חזרה בתשובה, אך הילד המשיך להתחנך במסגרות לימוד חילוניות.

כאשר הילד הגיע לכיתה ד', העבירה אותו האם בהסכמת האב לבית ספר שבו לומדים יחדיו ילדים חילוניים, דתיים ומסורתיים, בהסכמת האב.

כאשר מלאו לילד 12 שנים, האם ביקשה לרשום אותו לישיבה שבה הדרישות הדתיות מחמירות יותר.

בעקבות זאת הגיש האב לבית המשפט בקשה לאפשר לילד לעבור ללמוד בבית ספר חילוני, לפי בחירת הילד.

האב נימק זאת בטענה לפיה הילד איננו מעוניין ללמוד בישיבה, כאשר גם במהלך כל השנים עד אז הילד סירב לחבוש כיפה, ללבוש ציצית ולהתפלל בבית הספר, תוך תלונות באוזניו כי כל זמנו סובב סביב בית הספר והדת.

האם התנגדה לבקשה בטענה כי היא מעולם לא הכריחה את הילד לחבוש כיפה או ללבוש ציצית, זאת משום שקיבל פטור מתפילות וימשיך לקבל פטור זה גם בישיבה.

עוד טענה האם כי הילד אף הצהיר כי לאחר שיחגוג בר מצווה הוא מתכוון לשמור שבת גם אצל אביו, כך שניתן להבין כי אורח החיים הדתי שהוא מנהל בבית עם אימו הנו משמעותי עבורו, על כן השתלבותו בישיבה תקל עליו בשמירת אורח חייו הדתי.

קראו עוד מידע בנושא: הילדים בהליך הגירושין

העובדת הסוציאלית של יחידת הסיוע של בית המשפט התרשמה כי הילד הנו נער עדין ושליו, הבורר את מילותיו בקפידה ומתנסח ברהיטות שאינה אופיינית לבני גילו, כמו כן התרשמה שהנער הנו נער נבון וסקרן, שמעלה שאלות ותהיות בשאלות האמונה, קיום המצוות וקבלת האחר.

הילד סיפר לעו"ס כי יש לו קשר טוב ומשמעותי עם שני הוריו, אך הוא נקלע לעימותים עם אמו על רקע אי רצונו להתפלל ולהניח תפילין ואף נענש על ידה עקב כך.

עוד טען הילד כי הוא איננו רוצה ללמוד בישיבה בשנה הבאה וגם לא בבית ספר ממלכתי-דתי, אלא מעדיף ללמוד בבית ספר חילוני.

הילד הסביר כי קשה לו עם תפילות הבוקר וכי בעבר הרשו לו לעשות דברים אחרים במקום להתפלל וכיום לא מוכנים שהוא ייצא מהכיתה, כאשר הוא אינו חש בנוח בשונותו זו.

הילד גם ביקש שעובדת יחידת הסיוע תסביר להוריו כי הוא מבקש לעבור בית ספר נוכח יחס המורים, מיעוט הילדים, התפילות שאינו מחובר אליהן ושעות הלימודים הרבות הקשורות בדת.

הילד ביקש לעבור לאחד משני בתי ספר חילוניים הסמוכים לביתו ושבהם יש לו חברים, כאשר הוא אף ציין שהוא מאמין שההחלטה האמורה צריכה להיות שלו.

בשיחה שנערכה עם הילד בלשכת השופטת, הוסיף וטען הילד כי הוא רוצה לעבור לגור עם אביו, מאחר שאמו מצפה שיקיים בבית מצוות כגון לחבוש כיפה ולהניח תפילין, דבר הוגרם לו לחשוש שאם הוא ימשיך להתגורר אצלה, היא לא תאפשר לו לקיים את אורח החיים שהוא מבקש לנהל.

בהחלטתו קבע בית המשפט כי בדעתו לכבד את רצונו של הילד להתחנך בבית ספר חילוני.

בית המשפט ציין כי מדיווח יחידת הסיוע ומהתרשמותו שלי מהשיחה שהוא עצמו ערך עם הילד, עולה כי מדובר בנער מיוחד, בוגר ורגיש, החווה מציאות מורכבת נוכח הגירושים של ההורים ותהליך חזרתה של האם בתשובה.

הילד מביע התנגדות להמשך הלימודים במוסד חינוכי דתי, מאחר והוא אינו מזדהה עם אורח החיים של האם ועם בית הספר בו הוא מתחנך, כאשר המעבר לבית ספר חילוני יביא עימו הקלה משמעותית עבורו.

עוד ציין בית המשפט כי הוא התרשם שהילד נחוש ומגובש בעמדתו לעבור לבית ספר חילוני וכי אי כיבוד רצונו עלול לפגוע בקשר שלו עם אימו, כמו גם לפגיעה בשלומו הרגשי ובהתפתחותו התקינה.

יש מוצא: הגשת ערעור על פסק דין בענייני משפחה

בית המשפט ביסס את קביעתו בדבר כיבוד רצון הילד על דברי החקיקה הבאים:

(א) תקנה 258לג2 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד-1984, אשר קובעת בין היתר כי כאשר מדובר בתובענה בענייני חינוך הילד, יתן בית המשפט לילד הזדמנות להביע את רגשותיו, דעותיו או רצונותיו בעניין הנדון בפניו וייתן להם משקל ראוי בהחלטתו, בהתאם לגילו ולמידת בגרותו של הילד.

הבעת רגשותיו של הילד מצידו תתקיים אלא אם כן החליט בית המשפט, מנימוקים מיוחדים שיירשמו, שהילד לא יישמע, לאחר ששוכנע כי מימוש זכותו של הילד להישמע יגרום לילד פגיעה העולה על הפגיעה שתגרם לו משלילתה.

(ב) סעיף 12 לאמנת האו"ם בדבר זכויות הילד, אשר גם ישראל חתומה עליה משנת 1990, קובע כי יש להבטיח לילד המסוגל לחוות דעה משלו את הזכות להביא דעה כזו בחופשיות בכל עניין הנוגע לו, תוך מתן משקל ראוי לדעותיו, בהתאם לגילו ולמידת בגרותו של הילד.

(ג) סעיף 14 לאמנת האו"ם בדבר זכויות הילד הנ"ל קובע את החובה לכבד את זכות הילד לחופש מחשבה, מצפון ודת, כמו כן את החובה לכבד את זכות ההורים לספק הכוונה לילד במימוש זכויותיו באופן המתיישב עם התפתחותו הטבעית.

החופש לתת ביטוי לדת או לאמונה יהיה כפוף רק למגבלות הנקבעות בחוק והדרושות לשמירה על בטיחות, סדר, בריאות הציבור או המוסר, או על זכויות היסוד והחירויות של הזולת.

מדברי החקיקה הללו עולה כי יש לאפשר לילד להביע את דעתו, לאחר מכן יש לתת לדעתו את המשקל הראוי לה ולוודא כי היא איננה נוגדת את טובת הילד.

בנסיבות המקרה דנן קבע בית המשפט כי חרף התנגדותה של האם לכבד את רצון בנה, הוא מוצא לנכון לכבד את רצונו, שכן מדובר בנער מתבגר המעצב את זהותו בנסיבות חייו המורכבות.

הילד אינו מבקש לעזוב את אורח החיים הדתי אותו הוא מנהל בבית אימו ואף הביע רצון לקראת בר המצווה, להתחיל לשמור שבת גם בבית אביו.

לפיכך, העובדה כי הילד מסרב להמשיך ללמוד במסגרת חינוכית דתית, אין בה כדי ללמד על כך שבדעתו שלא לקיים עוד אורח חיים דתי, או שלא לכבד את אורח חייה של אימו שעה שהוא מתגורר עימה.

קראו עוד בנושא: פתרון סכסוכים בין הורים לילדים

אכן, רצונו של הילד אינו חזות הכל, אולם בנסיבות המקרה דנן בית המשפט שוכנע, לאחר ששמע את הילד והתרשם מעומק אישיותו, מבגרותו ומנימוקיו, כי רצונו לעבור למוסד חינוכי חילוני הנו רצון עצמאי ואותנטי ויש לכבדו.

בהתאם לאמור לעיל, ניתן לאביו של הילד צו אשר מתיר לו לרשום את הילד לאחד מבתי הספר החילוניים בהתאם לרצון הילד, זאת בהסתמך על חתימת האב בלבד.

קריאה נוספת: בית הדין קבע איפה תלמד הילדה לפי עקרון הבת אצל אמה
קרא עוד
שייך לנושא:   דיני משפחה   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון