×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בית הדין הרבני הבהיר ופסק בהתאם לקריטריונים ברורים בעת אישור הסכם גירושין שנדון בפניו, תוך הסבר מפורט על אמות המידה הנדרשות לצורך אישור ההסכם בין הצדדים המתגרשים...
קריטריונים לאישור הסכם גירושין בהתאם לפסיקת בית הדין הרבני
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

פסק דין: מהם הקריטריונים לאישור הסכם גירושין?

      06/10/2022 11:35

הסכם גירושין הנו הסכם יחודי, בין היתר, מאחר שיש לאשר אותו משפטית על מנת שיכנס לתוקף, באמצעות בית הדין הרבני או באמצעות בית המשפט לענייני משפחה, בהתאם לאמור בסעיף 2 לחוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973.

אישור ההסכם מעניק לו תוקף מחוזק, ממש בדומה לפסק דין, שמאפשר לאכוף אותו בעת הפרתו כשם שאוכפים פסק דין, לרבות באמצעות הליכי הוצאה לפועל.

עוד קובע החוק כי אישור ההסכם לא יעשה באופן אוטומטי על ידי בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה, אלא עליהם לבדוק היטב ולוודא קודם לכן שבני הזוג אכן חתמו עליו מרצונם הטוב והחופשי, מתוך הבנה והסכמה מלאה לכתוב ולתוצאותיו האפשריות של ההסכם.

בסקירה המעניינת והחושבה שלפניך נסביר ונביא דוגמאות למקרה דומה, בו נדרש בית הדין הרבני לאשר הסכם גירושין, כאשר במסגרת זו נערך דיון מעניין לגבי הקריטריונים הנדרשים מהצדדים להסכם, לצורך אישורו בפני בית הדין הרבני.

הדרך לאישור הסכם הגירושין בבית הדין

במהלך הדיון בתיק רבני 1222467-2 פלוני נ' פלונית, שנדון בפני בית הדין הרבני בנתניה, הגיעו הצדדים להסכם גירושין, אשר בין היתר קבע שהאב ישלם את מחצית המשכנתא עבור דירת הצדדים וכן ישלם מזונות עבור שלושת ילדיהם הקטינים בסך של 3,250 ₪, בשעה שזמני השהות של הילדים עמו עומדים על 40% קרי, שני לילות בשבוע וכל סוף שבוע שני.

בית הדין אישר את הסכם גירושין הנ"ל, אם כי בדעת רוב של שני דיינים בלבד, כנגד דעת המיעוט החולקת של הדיין השלישי, הרב אוריאל אליהו, שסבר שמדובר בהסכם בלתי הוגן כלפי האב, על אף שהוא לכאורה הצהיר בפני בית הדין שהוא מסכים לתנאיו.

לטענת הרב אליהו, שהביע בעבר את דעתו לגבי תשלומי מזונות הילדים, סכום המזונות גבוה מדי בהתחשב בזמני השהות של הילדים עם האב ובעיקר לאור הלכת בע"מ 919/15. בנוסף, האב מרוויח שכר חודשי בסך של 10,000 ₪ בלבד.

הרב אליהו ערך חישוב פשוט שלפיו, לאחר תשלום המזונות, מחצית המשכנתא, דמי השכירות עבור דירתו בסך 2,500 ₪ ותשלום נסיעות בסך של 1,000 ₪, ישאר בידי האב סך של 500 ₪ בלבד למחייה שלו ושל שלושת הילדים. סכום זה יפגע הן באב, שבוודאי יתקשה מאד גם להינשא שוב ולהקים משפחה חדשה, והן בילדים שאמורים כאמור לשהות עמו 40% מהזמן.

לאור האמור לעיל, סבר הרב אליהו שאין לאשר את ההסכם, מאחר שההתחייבויות שהאב נטל על עצמו במסגרת ההסכם הינן התחייבויות בלתי סבירות, שהוא לא יוכל לעמוד בהן.

לדבריו, האב הסכים להתחייבויות הללו שלא מתוך הבנה מלאה של משמעותן ולא מתוך רצון חופשי ומלא, אלא בשל הלחץ הבלתי הוגן שהפעיל עליו בא כוחו לחתום על ההסכם באופן מיידי באותו הדיון, ואף מבלי שהוא הסביר לו את המשמעויות הרחבות של ההסכם.

כאמור, דעת הרב אליהו לפיה אין לאשר את ההסכם היתה דעת מיעוט ועל כן היא לא התקבלה. עם זאת, במסגרת הנימוקים לדעתו, ציין הרב את הקריטריונים שלדעתו על בית הדין להקפיד עליהם כדי להבטיח שהמדובר בהסכם הוגן שראוי לאשר אותו – קריטריונים שנראה שמקובלים על כולם.

הסכם הגירושין: פגיעה מינימלית ושקלול טובת הצדדים

הסכם גירושין הנו הסכם שנועד להסדיר את הנושאים הכלכליים והעניינים הנובעים מהתפרקות המשפחה.

ההסכם צריך להוביל לכך שהצדדים יפרדו באופן שיפגע כמה שפחות בכל אחד מהם, ואף לאפשר להם להמשיך את חייהם ולמצוא זוגיות בריאה ולהקים משפחה חדשה. עליו לשקלל את טובת כל הצדדים, הן את בני הזוג והן את ילדיהם, הן בהיות הילדים אצל האם והן בהיותם אצל האב.

רצון חופשי של כל אחד מבני הזוג

הסכם הגירושין צריך להיעשות מרצון חופשי, ולא מתוך סחיטה ואיומים. יש לשים לב שהסכמי הגירושין שמגיעים לאישור נערכים לרוב תחת לחץ ואיום, שאם האב לא יסכים לדמי המזונות הנדרשים, בית המשפט יחייב אותו בדמי מזונות גבוהים, בנוסף לחיובו בהוצאות המשפט הגדולות.

אולם, עצם האיום שבית המשפט יחייב את האב בתשלומים גבוהים, קל וחומר בשעה שכבר חייבו אותו, מביא לחתימת ההסכם תחת אונס, להבדיל מרצון חופשי.

הרב אליהו גם עמד על התופעה המוכרת לפיה לעיתים לאחר שעורכי הדין כבר קיבלו את שכרם, שלרוב הנו שכר גלובלי עבור הייצוג בתיק, יש לחלק מהם אינטרס לחסוך בשעות דיונים ולסיים את התיק כמה שיותר מהר.

אז ישנם מקרים שבהם עורכי הדין פועלים באמצעות הפעלת לחץ על הלקוח, על מנת שיגיע להסכמות באופן מיידי באותו הדיון, וזאת ללא הגנה אמיתית על האינטרסים שלו ומבלי לאפשר לו לשקול את הדברים בנחת וביישוב הדעת, כנדרש לפני ניסוח הסכם גירושין.

הסכם הגירושין צריך להיות צודק והגון

על בית הדין לבחון האם ההסכם הנו צודק והגון וזאת הן לפי ההלכה והן לפי החוק האזרחי. גם אם אחד מבני הזוג מוכן לחתום על הסכם שפוגע בו ובזכויותיו, על בית הדין לשקול האם הנזק שלו גדול מהשווי שאדם סביר מוכן לשלם כדי לחסוך התדיינויות משפטיות.

ככל שהתשובה לכך הנה חיובית, על בית הדין לא לאשר את ההסכם, במקום להסתתר מאחורי הטענה שהמדובר באדם בוגר שמבין את השלכות חתימתו, משום שאנשים המתייצבים בפני בית הדין אינם משפטנים ואינם כלכלנים. הם נתונים בלחץ גדול ואינם מבינים דיים את השלכות ההסכם לטווח ארוך מאד.

קריאה נוספת: איך אפשר לשנות הסכם גירושין שקיבל תוקף משפטי?

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון