×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
למרות שהמדובר על מקרים נדירים, יש פעמים שבהם יפסק כי האישה תשלום מזונות לבעלה ולילדים לאחר הגירושין...
באילו מקרים האישה תשלם מזונות לבעלה לאחר הגירושין?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו
ייעוץ משפטי בנושא מזונות
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו

מתי האישה תשלם מזונות לבעלה בגירושין?

      21/12/2015 09:26

האם ידעת כי ישנם מקרים שבהם האישה היא זאת שתשלם מזונות לבעלה במקרה של גירושין?

דיני המזונות הנוהגים בארץ הינם לפי הדין האישי החל על האדם, וזאת הן כלפי בן זוגו והן כלפיו ילדיו. כך קובעים סעיפים 2(א) ו-3(א) לחוק לתיקון דיני משפחה (מזונות), התשי"ט-1959.

לפיכך, כאשר מדובר בבני זוג וילדים יהודים, יש לפנות לדין המשפט העברי שעל פי ההלכה היהודית. עמדת ההלכה היהודית הינה כי תשלום המזונות מוטל על הגבר. כלומר, חובת תשלום המזונות מוטלת על הבעל כלפי אשתו, ועל האב כלפי ילדיו.

יחד עם זאת, בעקבות ההתפתחויות והשינויים החברתיים והכלכליים שחלים בשנים האחרונות בכל הקשור למעמד האשה ולמבנה התא המשפחתי, החלה מתגבשת מגמה חדשה בפסיקה גם בעניין תשלום המזונות.

מגמה זו שואפת להביא לשיוויון מגדרי בכל הקשור לתשלומי דמי המזונות וזאת בהתאם להכנסות בני הזוג.

כך לדוגמא, נקבע כי כאשר בני הזוג הגרושים חולקים משמורת משותפת על ילדיהם, וזאת באופן לפיו הם נושאים בנטל גידול הילדים בצורה שווה, וכאשר המשכורת של האם שווה לזו של האב או אף עולה עליו, אזי יבוטל החיוב בתשלום המזונות המוטל על האב.

לאחרונה נפתחה הדלת גם לאפשרות נוספת לפיה דווקא האשה היא זו שתשלם מזונות לבעל במקרה של גירושין.

הדבר יתכן במקרים בהם היכולת הכלכלית והמשכורת של האשה גבוהים משל הגבר, וכאשר מדובר במצבים בהם האב משמש כמשמורן היחידי על ילדיהם המשותפים, או כאשר המדובר בזוג שהקשר בינו הינו קשר של ידועים בציבור או נישואים שאינם מוכרים על פי ההלכה היהודית.

תשלום מזונות לאב שהנו משמורן יחידי על הילדים

על פי ההלכה עד לגיל 15 האב חייב לממן לבדו את כל צרכיהם ההכרחיים של הילדים. לגבי הצרכים מדין צדקה, כלומר הצרכים העודפים, הן האב והן האם נושאים בהם לפי יחס הכנסותיהם.

מגיל 15 ועד 18 כל הצרכים נחשבים כצרכים מדין צדקה, והן האב והן האם נושאים בהם לפי יחס הכנסותיהם. במידה והאם איננה יכולה לשאת בתשלומים אלו היא תהיה פטורה מכך.

לפיכך, גם אם האב הוא ההורה המשמורן היחידי על הילדים, עדיין עליו לשאת לבדו בצרכים ההכרחיים של הילדים עד לגיל 15, והאם איננה מחוייבת בהם.

ברם, במידה ויסתבר כי משכורתה של האישה גבוהה מזו של הבעל וכי המדובר באישה אמידה, ניתן לחלק את הנטל בין שני ההורים כך שהאישה תחוייב בתשלום דמי מזונות עבור צרכים מדין צדקה ובכך יושג האיזון והשוויון ביניהם.

על האב יהיה לשלם לאם דמי אירוח עבור מימון עלויות האירוח של הילדים אצל האם, כאשר הם מבקרים אצלה.

מגמה זו מתגבשת בפסיקה לאור ההלכות שנקבעו במסגרת הליך בע"מ 5750/03 אוחנה והליך בע"מ 2433/04 צינבוי, לפיהן הערכת סכום המזונות של האב לשלם צריכה להיעשות באמצעות איזון כולל של הכנסת המשפחה מכל המקורות. כלומר, יש לקחת בחשבון בצד צרכי הילדים, הן את היכולת הכלכלית של האב והן את היכולת הכלכלית של האם.

כך, לדוגמא, נקבע במסגרת הליך תמ"ש 1886/04 א.ל. ואח' נ' פ.ל. כי כאשר האב הינו המשמורן היחידי על הילדים, ומצבה הכלכלי של האם הינו שפיר, אזי הילדים זכאים לתבוע מהאם מזונות מדין צדקה, על מנת להביא לחלוקה שוויונית בנטל המזונות שלהם.

בפסק דין נוסף נקבע שהאם היא זו שתשלם דמי מזונות ילדים עבור בנה בן ה-13 אשר נמצא במשמורת בלעדית של האב, מאחר ומצבה הכלכלי מבוסס בשל האב.

קראו בהרחבה: מתי האישה תשלם מזונות ילדים לאחר הגירושין?

תשלום מזונות לגבר שהנו ידוע בציבור או בן זוג בקשר נישואים שאינו מוכר על פי ההלכה

בפסק דין תקדימי וחדשני, אשר ניתן ביום 18.12.2011 במסגרת הליך תמ"ש 12818-08-11 הטילה השופטת שלי אייזנברג חובת תשלום מזונות על אישה כלפי הידוע בציבור שלה.

פסק הדין התבסס על פסקי הדין של ביהמ"ש העליון במסגרת בר"ע 826/99 פלונית נ' פלוני, ושל בית המשפט לענייני משפחה במסגרת הליך תמ"ש 33988-05-10 ש.מ. נ' מ.ס.

פסקי הדין הללו עיגנו תפיסה חדשנית בפסיקה אשר מכירה במחוייבות שווה של גברים נשים זה כלפי זה לא רק במסגרת קשר של נישואין, אלא גם במסגרת קשר של ידועים ציבור או כאשר המדובר בקשר נישואין אזרחי שאינו מוכר על פי ההלכה היהודית, כגון נישואי פאראגוואי.

בשני פסקי הדין הודגש כי אין מדובר בחיוב מזונות על פי הדין הדתי ומכח הסטטוס המשפחתי של בני הזוג, אלא בחיוב מזונות מכח הדין האזרחי, אשר אינו מבדיל מגדרית בין חיובו של הגבר לבין חיובה של האשה.

המדובר בחיוב במזונות מכח דיני החוזים הכלליים ועקרון תום הלב, כאשר עיקרון תום הלב יהווה את אמת המבחן באשר לקיומה של הזכות כמו גם את אמת המידה באשר לתנאי הזכות. תום הלב נגזר מהסכמת בני הזוג להיות ידועים בציבור ועל כן מטרת המזונות האזרחיים הינה לאפשר לבן הזוג האחר להשתקם לאחר הפרידה.

באותו מקרה דובר בזוג שחי כידועים בציבור במשך כ-15 שנה, במהלכם פירנסה האישה את הגבר ודאגה לכל מחסורו. הגבר, שהיה בן 64, היה מובטל, נטול הכנסות ושקוע בחובות רבים.

האישה, שהייתה בת 76, הייתה אמידה ובעלת נכסים רבים והכנסה חודשית גבוהה. בני הזוג ערכו הסכם ממון לפיו הוסדרה זכותו של הגבר לגור בביתה ועל חשבונה, תוך שנכסיה של האישה זכו להגנה מפני הגבר ונושיו.

ברם, בעקבות סכסוך שפרץ בין השניים, סילקה האשה את הגבר מביתה באופן מיידי והפסיקה בבת אחת את כל תמיכתה הכלכלית בו.

כתוצאה מכך, נותר הגבר ללא קורת גג וללא מזון. בצר לו, תבע הגבר את האשה ועתר לתשלום מזונות. בית המשפט חייב את האשה לשלם לגבר דמי מזונות זמניים בסך של 2,000 ₪, וכן לשאת בכל הוצאות אחזקת הבית של הגבר.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   מזונות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: ב.ס.ר 3, מצדה 9 בני ברק

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי | גוטמן צברי עורכות דין | מפת האתר | תקנון