×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
ישנן דרכים לקביעת אבהות ללא בדיקת רקמות אלא על סמך מסמכים מאומתים וראיות בלבד...
הדרך לקביעת אבהות ללא בדיקת רקמות - על סמך מסמכים וראיות
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו
עורך דין מקצועי לדיני משפחה
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו

קביעת אבהות על סמך מסמכים וללא בדיקת רקמות

      11/06/2020 10:16

תביעה לקביעת אבהות הנה תביעה בה מתבקש בית המשפט לקבוע כי אדם מסוים הנו או אינו אביו של ילד כלשהו.

קביעת האבהות נעשית בדרך כלל באמצעות מתן צו המורה על ביצוע בדיקה גנטית אשר קובעת מי הוא אביו הביולוגי של ילד מסויים, וזאת לפי סעיף 28א לחוק מידע גנטי, תשס"א-2000.

הבדיקה הטכנית המקובלת על ידי בתי המשפט בארץ בעניין זה הינה בדיקה לסיווג רקמות אשר נעשית באמצעות דגימת דם.

ברם, במסגרת הליך תמ"ש 20228-02-15 פלוני נ' היועמ"ש לממשלה ואלמונית אשר התנהל בפני בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, ניתן פסק דין יוצא דופן, אשר הצהיר כי העותר הנו אביה של הילדה הקטינה נשוא התיק, וזאת על סמך מסמכים וראיות בלבד וללא ביצוע בדיקת רקמות.

תיק זה דן בתביעה לקביעת אבהות של אזרח ישראלי למתן צו לביצוע בדיקת רקמות בנוהל חו"ל, ולקביעת אבהותו על הקטינה נשוא התביעה.

הן המבקש, הן הקטינה והן אמה, מתגוררים בשוויץ. ברם, אמה של הקטינה בחרה שלא להגיב לבקשת העותר וזאת בניגוד להחלטת בית המשפט לענייני משפחה.

ב"כ היועמ"ש לממשלה שתגובתו גם נדרשת בעניין זה לפי החוק, הואיל והוא מייצג את האינטרס של הקטינה, לא התנגדה למתן צו לביצוע בדיקת רקמות בנוהל חו"ל, מאחר שאין חשש לממזרות וכי מדובר בטובת הקטינה.

בעקבות זאת הגיש המבקש הודעה לבית המשפט, בה ציין כי אם הקטינה לא משתפת פעולה עם ההליך כלל וכלל, כך שהסיכויים שהיא תגיע לבדיקת הרקמות עם הקטינה הנם קלושים, וזאת למרות שיש צורך בנוכחות המשפחה כולה במעמד הבדיקה.

לפיכך, ביקש המבקש כי ינתן צו הקובע את אבהותו ללא ביצוע בדיקת רקמות, וזאת על סמך עשרות רבות של מסמכים מאומתים כדין מטעם הרשויות בשוויץ, אשר מעידים על אבהותו של המבקש על הקטינה, ובניהם המסמכים הבאים:

  • תעודת לידה שוויצרית של הקטינה.
  • תעודת רישום המבקש כאב הקטינה ורישום האבהות במרשם האוכלוסין בשוויץ.
  • אישור היחידה הפיננסית של באזל בדבר העדר חוב מזונות של המבקש לקטינה.
  • אישור בדבר ניהול תיק מזונות של על שם הקטינה.
  • הסדרי ראיה של המבקש עם הקטינה ופרוטוקול הדיון שקבע זאת.
  • תעודת חובות וזכויות של האב המבקש בחתימתו וחתימת נציגת הרישום.
  • הקטינה קרויה על שם אימו של המבקש.
  • סרטוני וידיאו ותמונות הכוללות את לידת הקטינה כאשר המבקש נוכח ברגעים שונים בחייה של הקטינה.

למרות האמור, ב"כ היועמ"ש התנגדה לבקשה זו והתעקשה על ביצוע הבדיקה לכל המשפחה, וזאת למרות שהיה ברור כי לא יהיה שיתוף פעולה ככל הנראה של האם. כתוצאה מכך, בית המשפט הוציא צו בדבר ביצוע בדיקת רקמות בנוהל חו"ל, אולם האם לא התייצבה עם הקטינה לביצוע הבדיקה לגביהן.

בעקבות זאת ציין המבקש בפני בית המשפט כי הוא נטל דגימת שיער משיערה של הקטינה, וביקש כי היא תשמש לבדיקת הרקמות. בקשה זו נדחתה, משום שלא ניתן היה להיווכח במעמד נטילת הדגימה כי מדובר בקטינה נשוא התובענה ממנה נלקחה קווצת השיער.

בית המשפט דחה את טענת ב"כ היועמ"ש לממשלה לפיה עמדת אם הקטינה למעשה לא נשמעה בהליך, וזאת מאחר שהאם בחרה שלא לקחת חלק בהליך זה, והיא זו שוויתרה על זכותה לעשות כן. לפיכך, מרגע שבוצעה המצאה כדין ובעל דין בוחר שלא לקחת חלק בהליך, לא ניתן לטעון כי קולו לא נשמע בהליך.

בית המשפט קבע כי המדובר בהליך ממושך בן שנה, במסגרתו פעל המבקש נמרצות וללא לאות להוכחת טענותיו ולרישום האבהות, ושכנע את בית המשפט בדבר אבהותו באמצעות הצגת מסמכים שונים, לרבות מסמכים רשמיים ממדינת שוויץ.

המבקש עמד בכל הדרישות המשתנות של ב"כ היועמ"ש לממשלה להצגת מסמכים ואף הוסיף מסמכים נוספים על מנת לשכנע שהינו אבי הקטינה.

המסמכים שהציג המבקש באמצעות עורכי הדין שלו מהווים ראיה חותכת להוכחת טענותיו בדבר אבהותו על הקטינה, מאחר ועולה מהם כי המבקש הנו אביה של הקטינה בשוויץ, זכויותיו וחובותיו כלפי הקטינה מוכרות, והצדדים ניהלו ועדיין מנהלים הליכים משפטיים בשוויץ הנוגעים לקטינה.

חזקה על האם כי לו היתה סבורה כי המבקש אינו אבי הקטינה, היתה מעלה טענה זו קודם כל בפני הרשויות בשוויץ אולם לא עשתה כן. לפיכך נקבע כי המבקש הוכיח הן את רישומו כאב בשוויץ והן את זכויותיו וחובותיו שם כלפי הקטינה.

כמו כן, יש לקחת בחשבון וליתן משקל נכבד לעובדה שלא רק שהמבקש משמש כאביה של הקטינה בפועל בשוויץ, כולל תשלום מזונות ילדים והסדרי ראיה, וזכויותיו וחובותיו שם מוכרות, אלא שאם הקטינה לא טענה בהליכים שם כל טענה כנגד אבהותו.

לפיכך נקבע כי הנטל הנדרש בתביעת אבהות נענה באופן מלא על ידי המבקש ואף הרבה מעבר לכך.

בהתאם לכך קבע בית המשפט כי המבקש הנו אכן אביה של אותה קטינה וכי הוא ירשום את אבהותו עליה בכל גוף ובכל מרשם, וכל זאת למרות שלא בוצעה בדיקת רקמות.

עוד בנושא: האם ניתן לפסוק לגבי מזונות זמניים לפני הכרעה בשאלת האבהות?

קרא עוד
שייך לנושא:   דיני משפחה   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון